В Южен Мериленд река Потомак образува плитка издутина, наречена Mallows Bay. Това е невероятно живописно място, пълно с диви животни, като например водни птици, чапла и плешив орел.

На прилежащия терен се намира областен парк с пешеходни пътеки, места за пикник и възможност за наемане на малки лодки. Но централната атракция на Mallows Bay е неговият така наречен "призрачен флот".

Той се състои от гниещите и ръждясали останки на близо 230 кораба.

Призрачният флот е част от безпрецедентната програма по корабостроене, предприета от САЩ за подпомагане на нейните европейски съюзници по време на Първата световна война.

Когато Америка влиза във войната, съюзниците страдат от остър недостиг на плавателни съдове. Почти половината от всички кораби са потапяни от германски торпеда. И не само военни кораби – атаките са насочени и към търговски и пътнически.

През април 1917 г. американският президент Удроу Уилсън създава Emergency Fleet Corporation и нарежда да бъдат изградени хиляди кораби в рамките на изключително кратък срок - само за 18 месеца.

1 млн. работници са изпратени да набавят дървен материал и да разширяват корабостроителниците. Това е огромно начинание и за кратко САЩ се превръща в най-голямата корабостроителна нация в света.

Но без значение колко труд е положен, целите се оказват нереалистични и по времето, когато Германия капитулира, само неколкостотин съда са завършени. Нито един от тях не отплава, защото се оказва, че дългото трансатлантическо пътуване изисква толкова много въглища, колкото корабите не са в състояние да натоварят.

В продължение на няколко години плавателните съдове са закотвени в река Джеймс, преди правителството да ги продаде на Western Marine & Salvage Company. Компанията ги изтегля до Mallows Bay с намерение да ги превърне в скрап, от който да бъдат извлечени ценните части и метали.

Но преди да може да направи това, Western Marine фалира. През 1940 г. друг корабостроител се заема със задачата, но печалбите са толкова ниски, че корабите отново са изоставени.

През десетилетията отломките бавно са завладени от природата, която създава в тях нови екосистеми. На корпусите покълват дървета и храсти, които днес са дом на риби, костенурки, видри и птици.

През 2015 г. Mallows Bay е обявен за национален морски резерват, както и за археологически и исторически район. Вижте гледки от района:



Снимки: amusingplanet