Кипърският курорт Вароша, който е изоставен преди десетилетия, когато изведнъж става бойно поле между Гърция и Турция, може отново да се превърне в туристическа атракция в условията на пандемия от коронавирус.

Някога блестящият средиземноморски град - южно предградие на град Фамагуста, е изоставен, след като Турция нахлува в Кипър на 15 юли 1974 г.

Считан е за един от най-популярните ваканционни курорти в света в началото на 70-те години на миналия век, като популярни звезди, като Брижит Бардо, Елизабет Тейлър и Ричард Бъртън, се скитат по златните му плажове.

Дори се смята, че ABBA правят първия си концерт там, докато са на почивка през 1970 г., преди да са обявени официално за група. Твърди се, че те репетират в един от жилищните блокове в града - кулите Twiga.

Днес турстите власти твърдят, че курортът може отново да отвори врати, а работата по него ще започне след края на пандемията от COVID-19, съобщава Daily Mail.

Турската република Северен Кипър е държава, призната само от Турция. Тя включва североизточната част на остров Кипър. Международната общност счита територията за окупирана от Турция част от Република Кипър.

Вароша опустява на 20 юли 1974 г. Напускат го 39 000 жители. През 1984 г. резолюция на Съвета за сигурност на ООН забранява презаселването на района.

Жителите никога не са се връщали по домовете си, дори не са влизали отново в оградената зона, където сега са разрешени посещенията само на турски военни.

В апогея си Вароша има население от 39 000 души и е любимо място на богагашите, които се наслаждават на слънчевите лъчи по обширните плажове или от балконите на своите луксозни апартаменти.

Днес само земята би получила оценка от около 100 милиарда долара.

След десетилетия на пустота, хотели и апартаменти, ресторанти и резиденции се рушат, а земята е обрасла с растителност, въпреки че недокоснатият плаж и кристално чистата вода изглеждат привлекателни както обикновено.

Това е един от най-известните градове-призраци на планетата, привличащ фотографи от цял ​​свят.

Предишните опити за повторно отваряне на курорта се провалят. Резолюцията на ООН от 1984 г. неуспешно призовава за предаване на контрола върху Вароша на организацията и забранява всеки опит за презаселването му от всеки друг, освен онези, които са го напуснали.

Междувременно през 2003 г. ограниченията за пътуване са облекчени за първи път, което позволява на кипърците и от двете страни да преминат през буферната зона на ООН, известна като "Зелената линия".

Бившият генерален секретар на ООН Кофи Анан направи опит първоначалните жители на града да се върнат в него, но това беше отхвърлено от Република Кипър на референдум през 2004 г.

Сега Турция самостоятелно се опитва отново да превърне Вароша в туристическа дестинация.

Хутуван - изоставеният град, завзет от природатаСлед като малък риболовен град в Източен Китай е изоставен, природата поема нещата в свои ръце

Турските власти се срещат в изоставения град на 15 февруари, за да обсъдят потенциално възстановяване на района след 46 години.

Работата по възстановяването на града е забавена през последните месеци поради избухването на пандемията от коронавирус, но отново ще набере скорост, след като тя приключи, съобщи турското издание Daily Sabah.

Според експерти градът изисква възстановяване почти от нулата, тъй като много от сградите са се разпаднали и са завзети от природата, което изисква разрушаването им.