Популярна сред туристите арка в Галапагос се срути тази седмица, вероятно поради естествена ерозия, съобщи Министерството на околната среда и водите на Еквадор.

Известно като арката Дарвин, скалното образувание рухна в морето в понеделник, информираха от министерството в Twitter.

Арката се намираше на по-малко от километър от остров Дарвин - най-северния от Галапагоските острови.

"Арката на Дарвин в миналото е била част от остров Дарвин, който не е отворен за посещения по суша", посочиха о министерството. „Мястото се смята за едно от най-добрите на планетата за гмуркане и наблюдение на акули и други видове.“

Когато се издигаше на мястото си, арката беше висока 43 метра, дълга 70 и широка 23 метра, съобщи Асошиейтед прес.

Най-невероятните природни крайбрежни забележителности в светаThe Daily Mail подбра най-привличащите вниманието природни крайбрежни забележителности в света - скални образувания, които се противопоставят на гравитацията, арки, сякаш създадени за снимки в Instagram, както и пещери, криещи интригуващи тайни

"Очевидно всички хора от Галапагос изпитват носталгия, защото това е нещо, с което сме свикнали от детство, и да знаем, че се е променило, е малко шокиращо", каза Вашингтон Тапиа, директор по опазване в Galapagos Conservancy.

"От научна гледна точка обаче това е част от естествения процес. Срутването със сигурност се дължи на екзогенни процеси, като атмосферни влияния и ерозия, които обикновено се случват на нашата планета."

Галапагос е известен със своята разнообразна екосистема, като един от най-добрите начини да го посетите е на борда на някои от многото круизи, които плават в района.

Островите, разположени на около 965 км от брега на Еквадор, в момента са отворени за туристи, стига те да предоставят отрицателен тест за COVID-19.

Това не е първият път, в който любима на туристите естествена скална формация се срутва.

Миналата година Пунта Вентана в Пуерто Рико се срина след поредица от земетресения край бреговете на острова.

През 2017 г. Azure Window в Малта се срина след дълъг процес на естествена ерозия.