Първата книга в историята, посветена на финансовите пазари, бе обявена за продажба от аукционната къща Sotheby’s. Заглавието й е "Неяснота на неяснотите" ("Confusion de confusiones"), а неин автор е испанският емигрант в Холандия Йосиф Пенсо де ла Вега. Той издава книгата в далечната 1688 година като наръчник за търговия на фондовата борса в Амстердам.

Де ла Вега е сефарадски евреин, който емигрира от Испания в Холандия в началото на XVII век. Оригиналното издание на книгата е на испански, а в него са описани механизмите на финансовия пазар, включително различните видове поръчки за покупка и продажба, възможностите за скекулативни сделки, както и общи инвестиционни съвети.

"Фактът, че де ла Вега пише книга за холандската борса на испански език означава, че трудът му най-вероятно е бил предназначен за сефарадската общност в страната", смята експертът на Sotheby’s Селби Кифър, който се занимава с аукционите за книги и ръкописи.

В предговорът към изданието Йосиф де ла Вега изразява желанието си да разсее объркването, което цари по отношение на фондовата борса, както и да отправи предупреждение за порочните практики на някои пазарни участници. Той добавя, че е написал книгата "за собствено удоволствие".

"Самият Йосиф де ла Вега не е бил професионален трейдър, но е търгувал от време на време и е познавал пазара. Трудът му е любопитен с това, че дава информация за пазара "от кухнята" и се опитва да обясни на широката публика как функционира той", казва още Кифър.

Де ла Вега описва фондовата борса като "честно занимание и достоен бизнес", но в същото време предупреждава читателите, че на пазара има хора, които "ще се опитат да се възползват от тях". Текстът на книгата е оформен като серия от диалози между някои от участниците на пазара, сред които философ, търговец и акционер.

Йосиф де ла Вега откроява четири принципа на борсовата търговия, които са абсолютно валидни за всеки начинаещ инвеститор в наши дни - да не дават съвети за търговия, защото може да са грешни; да прибират печалбите си навреме и да не съжаляват за пропуснатите ползи, ако не са успели да "уцелят" абсолютния връх или дъно; борсовите приходи са като "съкровищата на гоблините" - днешната печалба може да се превърне в загуба още на следващия ден; успешният трейдър трябва да притежава две неща - търпение и пари.

"Според мен книгата е написана с прагматична цел, тя няма характеристиките на научен труд. Насочена е към широката публика", смята Селби Кифър.

Въпреки своята информационна и историческа стойност "Неяснота на неяснотите" остава почти неизвестна до края на XIX век, когато група от икономисти (основно германски, а след това и холандски) започват да се позовават на нея и да цитират идеите на нейния автор. Първият превод на английски език се появява едва през 1959 година.

Книгата, която е предложена за продажба от Sotheby’s е първо издание, а от аукционната къща отбелязват, че в света са останали по-малко от десет копия. Последната сделка с оригинално копие на книгата на Йосиф де ла Вега е преди повече от 30 години. Тогава лондонският офис на Sotheby’s продава едно от изданията за 16 400 британски паунда, които по онова време се равняват на около 29 000 щатски долара.

Имайки предвид цената, която се иска за книгата днес, оскъпяването за тези 30 години е десетократно. Според Кифър обаче оценката е сравнително консервативна.

"Виждал съм книги, които са повишавали цената си и с по-бързи темпове. Спомням си например времената, в които можеше да се намери оригинално копие на "Произход на видовете" на Чарлз Дарвин на цена от 6 000 до 10 000 долара. Сега няма да намерите добре запазен екземпляр за под 150 000 долара", твърди експертът на Sotheby’s.

Според него произведението на Йосиф Пенсо де ла Вега ще намери бързо своя купувач, тъй като е интересно както за колекционерите, така и за хората от света на финансите, които биха искали да го притежават заради неговото съдържание. Оферти могат да се подават до 17 декември, уточняват от аукционната къща.