Венеция редовно е заливана от високия прилив от векове насам. Проблемът обаче може би се задълбочава, според направено наскоро проучване, пише Business Insider.

Градът продължава да потъва с около 0.2 см всяка година, се казва в доклад публикуван в мартенския брой на изданието "Геохимия, геофизика, геосистеми". Това е в разрез с предишни проучвания, според италианския вестник Il Gazzettino. По-лошото е, че Венеция изглежда се накланя на изток.

И докато някои оспорват методологията на доклада, италианското правителство не оставя нищо на случайността. Новата мултимилиардна машина на страната, създадена, за да се бори морските води, трябва да заработи през следващата година. Дали обаче тя е всичко, което трябва да бъде? Вижте...

Венеция е потънала с близо 28 сантиметра през последния век.

Градът се простира на множество острови във Венецианската лагуна в Адриатическо море. При високия прилив част от града биват наводнени, а глобалното затопляне и изпомпването на подпочвените води водят до потъването на Венеция.

Градът работи по план за решаване на проблема от Голямото наводнение от 1966 г.

Тогава 5 000 души са изселени, а щетите нанесени на творби на изкуството са на стойност 6 млрд. долара.

Най-големият проект за държавна поръчка на Италия най-накрая е одобрен през 2003 г. от тогавашния министър-председател Силвио Берлускони.

Проектът носи името MOSE, акроним от 'Modulo Sperimentale Elettromeccanico' и препратка към Старив завет и историята за Моисей, който разделя Червено море.

Проектът включва изграждането на 78 шлюза през трите протока, през които водата навлиза в лагуната.

Най-големият шлюз ще е 29 метра дълъг и 20 м. висок. Всеки от тях ще е тежи 250-300 тона.

Шлюзовете ще бъдат на дъното на протоците. Когато придойде висок прилив с помощта на компресиран въздух те ще се вдигат и ще блокират прииждащата вода.

Шлюзовете ще могат да удържат на прилив с височина 3 метра и нарастване на морското равнище с 60 см.

MOSE вече струва на италианското правителство 7 млрд. долара, а поддръжката на съоръжението ще струва най-малко 11.5 млн. долара годишно.

Някои учени, политици и активисти са против MOSE.

Най-различни протести и напрежението около цената на проекта забавиха финализирането му с една година до 2013 г.

Критиците твърдят, че планът ще навреди на околната среда.

Ако планът с шлюзовете се провали, тогава може да се наложи UNESCO и ЕС да се намесят, за да съхранят Венеция.