"Това е единствена бутилка, която съществува – потрепервам, когато я държа," казва професор Джим Смит, вземайки бутилка от алкохолната напитка Atomik.

Водката, която е произведена от ръж и вода от Чернобилската забранена зона, е първият потребителски продукт, който излиза от изоставения район около авариралата ядрена електроцентрала.

Екипът започва проекта с отглеждането на зърнени култури във ферма в зоната.

"Идеята ни тогава бе да използваме ръжта, за да произведем алкохол," казват те пред BBC.

Освен професор Смит, който е част от Университета на Портсмут във Великобритания, екипът, който стои зад водката, е съставен от учени, които са работили в забранената зона в продължение на много години, изучавайки как земята се е възстановявала след катастрофалната ядрена авария през 1986 г.

Те се надяват да използват печалбите от продажбата на водката, за да помагат на общности в Украйна, които все още са засегнати от икономическия ефект от катастрофата.

"Тази водка не е по-радиоактивна от другите водки," казва професор Смит.

"Всеки химик ще ви каже, че когато дестилирате нещо, нечистотията остава в отпадъчния продукт. Затова ние използваме ръж, която е леко замърсена, и вода от чернобилския водоносен хоризонт и ги дестилирахме.

Помолихме нашите приятели от Университета на Саутхямптън, които разполагат с невероятна радиоаналитична лаборатория, да проверят дали могат да открият някаква радиоактивност. Не можаха да открият нищо – всичко беше под техните долни граници на засичане."

Доктор Генади Лаптев, учен от Украинския хидрометеорологичен институт в Киев, също е един от основателите на новосъздадената Chernobyl Spirit Company.

7 плашещи секретни бази на бившия Съветски съюзТе привличат като магнит туристите

Според него отглеждането на ръж и произведеният след това алкохол показват как част от земята около Чернобил може да бъде използвана продуктивно.

"Не трябва просто да изоставим земята," казва той. "можем да я използваме по най-различни начини и можем да произвеждаме нещо, което е напълно чисто от радиоактивност."

Защо учените са избрали да произведат точно водка?

Отчасти, защото чист, дестилиран продукт може да бъде произведен от замърсено зърно. Според професор Смит обаче, този проект има за цел не просто да произвежда алкохол с уникална търговска стойност. Той се надява продажбите на водката да осигурят подкрепа на хората около забранената зона.

В работата си в Чеврнобил от 90-те години насам, професор Смит казва, че е поразен от това как икономическите условия за хората в Украйна остава тежки, докато околната среда бавно се възстановява.

"Има места с концентрация на радиация в забранената зона, но на повечето места замърсяването е по-слабо, отколкото в други части на света, в които има относително висока естествена радиация," казва той.

"Проблемът на повечето хора, които живеят там, е, че не се хранят правилно, нямат добри здравни услуги, работа или инвестиции."

Целта това да се продава чернобилска водка и евентуално да се генерира печалба, казва той, е да се разпределят по-голяма част от парите между местните общности.

Останалите ще бъдат реинвестирани в бизнеса, въпреки че професор Смит се надява да осигури на екипа доходи, така че да работят по алкохолното си бизнес начинание на непълен работен ден.

"Защото сега, 30 години по-късно, смятам, че най-важното нещо в тази зона всъщност е икономическото развитие, а не радиоактивността", добавя той.

Засега е произведена само една бутилка и ще мине време, преди Atomik да набере сила, но професор Смит и екипът се надяват да произведат 500 бутилки тази година, които първоначално ще продават на все по-големия брой туристи, които сега посещават забранената зона.