Коронавирусът може да остане заразен по повърхността както на банкноти, така и на екрани на телефони и неръждаема стомана в продължение на 28 дни, твърдят изследователи, цитирани от Би Би Си и БГНЕС. Констатациите на Австралийската национална научна агенция показват, че SARS-Cov-2 може да оцелее много по-дълго по повърхности, отколкото се смяташе досега.

Някои експерти обаче поставят под съмнение действителната заплаха, създавана от повърхностното предаване в реалния живот. Вирусът се предава най-често, когато хората кашлят, кихат, говорят или се смеят.

Предишни лабораторни проучвания установиха, че SARS-Cov-2 може да оцелее от 2 до 3 дни върху банкноти и стъкло и до 6 дни върху пластмаса и неръждаема стомана, въпреки че резултатите варират.

Последните изследвания на австралийската агенция CSIRO установиха, че вирусът е "изключително устойчив" и е способен да оцелее в продължение на 28 дни върху гладки повърхности като стъкло, екраните на мобилни телефони и хартиени банкноти, когато е изложен на температура от 20° C. За сравнение - грипният вирус може да оцелее при същите обстоятелства в продължение на 17 дни.