Забавящият се метаболизъм не може да бъде винен за натрупването на мазнини в средна възраст, сочи нов безпрецедентен анализ на енергийната употреба на тялото.

Проучването, което е извършено сред 6 400 души - от бебета на 8 дни до хора на 95 г. в 29 държави, предполага, че метаболизмът остава "непоклатим" през средната възраст на човека.

Той достига своя пик на 1 година, остава без промяна в периода 20 - 60 г. и след това неумолимо отслабва.

Изследователите казват, че резултатите от проучването предоставят изненадващи нови прозрения относно човешкото тяло.

Мускули

Метаболизмът е всяка капка енергия, необходима на тялото, за да продължава да функционира. Колкото по-голямо е тялото, независимо дали става въпрос за големи мускули или прекалено много коремни мазнини, толкова повече енергия е необходима.

Затова учените коригират мерките си, отчитайки размера на тялото, за да сравняват метаболизма на хората.

Според проучването, публикувано в журнала Science, метаболизмът минава през четири фази:

  • От раждането до навършването на 1 година, когато метаболизмът на бебето се ускорява от нивата на майката до рекордните 50% над този на възрастните
  • Леко забавяне до 20-годишна възраст, без скокове по време на всичките промени през пубертета
  • Без никаква промяна между 20 и 60-годишна възраст
  • Постоянно забавяне до 90 г. с годишни спадове, които в крайна сметка водят до 26% по-слаб метаболизъм в сравнение със средната възраст
  • "Това е една картина, която никога досега не сме виждали и в нея има много изненади," казва пред BBC един от авторите на проучването - професор Джон Спийкман от Университета в Абърдийн. "Най-изненадващото нещо за мен е, че при възрастните няма промени и ако имате повечко мазнини на определени места на средна възраст, вече не можете да вините за това забавянето на метаболизма."


    12 факта за човешкото тяло, които учените не могат да си обяснятЧовешките възможности не познават граници

    Недохранване в детска възраст

    Други изненади се получават от това, което проучването не установява. Метаболизмът не се ускорява нито през пубертета, нито през бременността и не се забавя през менопаузата.

    Бързият метаболизъм през първата година от живота на човек също така подчертава колко важен период е това от развитието и защо недохранването в детска възраст може да има последици за цял живот.

    "Когато хората говорят за метаболизъм, те имат предвид диети и упражнения, но въпросът е много по-сериозен от това и ние, всъщност, следим как работят вашето тяло и клетки," казва професор Херман Понцер от Университета Дюк.

    "Те са невероятно натоварени при едногодишните и когато наблюдаване забавяне с възрастта, виждаме как клетките ви спират да работят."

    Метаболизмът на хората е бил измерен чрез използването на двойно белязана вода. Тя има съдържание от по-тежки форми на водород и кислород, което позволява проследяване при напускането й на тялото.

    Този тип двойно белязана вода обаче е изключително скъпа, затова са били необходими учени, работещи в 29 държави, за събирането на данни от 6 400 души.

    Дози лекарства

    Учените твърдят, че пълното разбиране на променящия се метаболизъм може да има отражение в медицината.

    Според професор Понцер това може да помогне за разкриването на това дали ракът се разпространява различно с промяната на метаболизма и дали дозите лекарства могат да бъдат коригирани в различните фази на метаболизма.

    Дори има дискусия по въпроса за това дали лекарства, които променят метаболизма, биха могли да забавят заболяванията на напредналата възраст.

    Според лекарите Розалин Андерсън и Тимъти Роудс от Университета на Уисконсин, "безпрецедентното" проучване вече е довело до "важни нови прозрения относно човешкия метаболизъм". Също така "не може да е съвпадение", че болестите на напредналата възраст се активизират със забавянето на метаболизма.

    Епидемията от наднормено тегло

    "Интересното е, че те откриват малки разлики в общия разход на енергия между ранните години като възрастен и средната възраст – време, в което повечето хора в развитите страни напълняват", казва професор Том Сандърс от Кингс колидж в Лондон.

    "Тези констатации биха подкрепили възгледите, че епидемията от наднормено тегло се подхранва от прекомерния енергиен прием на храна, а не от спад в разхода на енергия." Доктор Сорен Браге от Кеймбриджкия университет казва, че общото количество използвана енергия е "изключително трудно за измерване ".

    "Ние имаме спешна нужда да насочим внимание не само към глобалната енергийна криза вследствие на горенето на изкопаеми горива, но и към енергийната криза, причинена от това, че не горим достатъчно калории в собствените си тела."