На около 50 км южно от Витория - столицата на щата Еспирито Санто в Югоизточна Бразилия, се намира крайбрежният град Гуарапари.

Със своите пясъчни бели плажове, Гуарапари е популярно място за туристите от морския щат Минаш Жерайс, както и за населението на Витория и Вила Веля.

И докато Бразилия има дълга брегова линия и стотици мили плажове, Гуарапари е едно от малкото места, на които пясъкът е естествено радиоактивен.

Той съдържа монацит - предимно червеникавокафяв фосфатен минерал, в чийто състав влизат няколко редки елемента, включително радиоактивен уран и торий.

Нивото на фонова радиация на плажа Гуарапари е около 20μSv на час, като на някои места може да достигне до 131 μSv на час. За сравнение, радиацията при рентген на гърди е 100 μSv.

Моназитът в пясъка от Бразилия е забелязан за пръв път от австрийския учен Карл Ауер фон Велсбах през 1880-те години, който търси в него торий. Впоследствие този елемент се превръща в основа на индустрията в района, разказва Amusing Planet.

Първи с твърдения за лечебната сила на радиоактивния пясък на Гуарапари излиза доктор Силва Мело през 1972 г. Тя съветва да се ляга върху пясъка, за да се лекуват заболявания, като артрит и рак.

Кои смартфони излъчват най-голяма радиация?Резултатите от проучването добавят нова глава в дебатите по този спорен въпрос

След като се разчува за ползите от естествената радиация, хиляди туристи се насочват към региона. Много от тях се покриват изцяло с монацитния пясък, предполагайки, че това е здравословно и може да излекува болестите им.

Туристическата индустрия определено печели от това, като страната дори рекламира предполагаемите терапевтични свойства на пясъка на Гуарапари в местните медии.

Бразилската ядрена агенция обаче не препоръчва да прекарвате на плажа дълги периоди от време, тъй като полето на гама-лъчението е доста интензивно. То може да проникне в тялото и да причини рак на кожата, както и да увреди тъканите, а при вдишване и рак на белия дроб.

Агенцията предлога черният пясък, който съдържа висока концентрация на монацит, да бъде премахнат от плажовете, като разходите за това лесно могат да бъдат възстановени чрез извличане на монацит от пясъка и продажбата му.

В интерес на истината, цялото бразилско крайбрежие - от северната част на Рио де Жанейро до региона на юг от Бахия, е богато на монацит и в региона има доста тежки индустрии за производство на минерали.