Консумацията на алкохол три до четири пъти седмично може да намали значително вероятността човек да развие диабет, показват резултатите от ново проучване.

Виното се смята за най-полезно в този случай, следвано от бирата, но авторите на проучването предупреждават, че концентрираният алкохол, като джин и водка, може значително да увеличи вероятността от заболяване от диабет при жените.

Експерти обаче твърдят, че ефектите върху здравето от консумацията на алкохол варира при различните хора и проучването не трябва да бъде възприемано като "зелена светлина" за злоупотреба с алкохола.

В новото проучване, резулатите от което бяха публикувани в медицинския журнал Диабетология, са участвали над 70 000 датчани в период от пет години.

От 859-те мъже и 887-те жени, които са развити диабет в този период (тип 1 или тип 2), тези, които са употребявали най-често алкохол, са били изложени най-малко на риск.

Най-ниският риск от диабет се е наблюдавал при 14 питиета на седмица при мъжете и девет при жените.

"Резултатите предполагат, че честата употреба на алкохол е обвързана с риска от диабет и че консумацията на алкохол три или четири дни в седмицата е обвързана с най-нисък риск от диабет, дори и ако се взема предвид средната седмична консумация на алкохол," казва професор Яне Толструп от Университет на Южна Дания.

Авторите на проучването заключават, че умерената, но редовна употреба на алкохол, може да намали риска от диабет с 32% при жените и с 27% при мъжете, в сравнение с тези, които употребяват алкохол по-малко от веднъж в седмицата.

Както при мъжете, така и при жените, виното намалява риска с по над 25%, а бирата с 21%. Концентрирания алкохол, от друга страна, се смята, че увеличава риска от развиване на диабет при жените с 83%.

Експерти по здравето обаче призовават да се внимава с тези заключения. Организацията Diabetes UK, която подкрепя хора, болни от диабет, казва, че хората не трябва да гледат на тези резултати като на стимул да употребяват алкохол.

"Рисковете от заболяване от диабет Тип 2 са комплекси. Няколко фактора допринасят за болестта, в това число семейна история, етнически произход, възраст и наднормено тегло," заявява пред CNBC доктор Емили Бърнс от Diabetes UK.

"Тези заключения са интересни, но не бихме препоръчали на хората да ги считат за зелена светлина за злоупотреба с алкохола. Особено предвид факта, че ефектът от редовната употреба на алкохол върху риска от заболяване от диабет Тип 2 се различава при отделните хора."