Средновековната кула Клифорд в Йорк претърпя зашеметяващо преобразяване на стойност 5.9 милиона евро.

То осигурява достъп до кралски стаи, недостъпни в продължение на почти 340 години.

Днес на върха на кулата има и платформа за наблюдение, предлагаща на посетителите невероятна гледка към града, съобщава Daily Mail.

Трансформацията на 800-годишната крепост на замъка Йорк се подготвя 19 години, като главният куратор на имотите на English Heritage Джеръми Ашби е натоварен с проекта малко след като се присъединява към благотворителната организация през 2003 г.

Замъкът, построен за крал Хенри III между 1245 и 1272 г., разполага с необичайно луксозни предмети и принадлежности, включително първата тоалетна в Англия от римско време, посочва Daily Mail.

След пожар, който унищожава имота през 1684 г., посетителите на кулата Клифорд трябва да се задоволят с тясна стена, до която се стига по стръмни стъпала. Всъщност, двуетажната кула е руина на открито без подове.

Днес новата дървена платформа за наблюдение представлява иновативна вътрешна структура, поддържана от четири дървени колони, която "леко" докосва страничните стени на кулата. Посетителите се изкачват до покрива, откъдето се разкриват убийствени гледки към Йорк. Пейки и седалки в стил амфитеатър са на разположение на гостите, ако искат да се отдадат на съзерцание по-дълго.

По време на първоначалния процес на проектиране има предложение за създаване на по-достъпен маршрут около могилата, но тази идея бързо е отхвърлена в полза на запазването на 55 централни стъпала, които имат дълга история. Добавени са спирки за почивка за онези, които се нуждаят от глътка въздух по пътя нагоре или надолу.

Вероятно кръстена на осмия граф на Къмбърланд - Хенри Клифорд, придворен на крал Хенри VIII, кулата Клифорд отдавна е икона на Йорк, но до нейното почти унищожаване през 17 век често е омразна забележителност, свързвана с брутални репресии и осмивана от местните жители.

През 19 век тя става част от затвора и съответно недостъпна за обществеността. По-късните поколения я оценяват заради дълбоките й исторически асоциации с Йорк - кралско седалище на властта.

Най-големият хит сред посетителите днес вероятно ще бъде гардеробът на Хенри III - средновековното нарицателно за тоалетна. Дървеният капак на съоръжението отдавна е изгнил, но улеят за отпадните води все още е налице.

20-метрова кула край Пловдив се превръща в европейска атракцияМинистър-председателят Бойко Борисов посети археологическите проучвания на най-голямата надгробна могила на Балканския полуостров край пловдивското село Маноле

„Кралската тоалетна е гарантирана атракция“, съгласява се Джеръми Ашби, „но сенадявам хората да разгледат и богатата история на тази изключителна сграда, която има национално, а някои биха казали и международно значение".

При друг ремонт ще бъде подновен покривът на царския параклис, чийто интериор също е старателно възстановен. На пет места около обекта посетителите могат да слушат възстановки на ключови епизоди от историята на сградата, записани от местни жители, желаещи да участват в прераждането на кулата.