Робот предлага дигиталните си картини на търг, съобщава Ройтерс.

Хуманоидът София, който е произведен от базираната в Хонконг компания Hanson Robotics, ще предложи произведенията си под формата на непрехвърляеми токени, известни като NFT (Non-Fungible Token) - блокчейн сертификати, удостоверяващи правото на собственост върху дигитален актив.

Тези сертификати се превръщат в поредната инвестиционна "мания". По-рано този месец един подобен аукцион събра 70 милиона щатски долара, припомня агенцията.

"Надявам се, че хората ще харесат творбите ми и се надявам, че в бъдеще ще мога да работя заедно с тях по различни вълнуващи проекти", казва самата София.

Тя е създадена през 2016 г. и рисува своите картини в партньорство с италианския дигитален художник Андреа Боначето, който е известен с естравагантните си цветни портрети на известни личности.

Роботът комбинира мотиви от неговите произведения, исторически творби, както и собствени идеи, разработени от алгоритъма на нейния изкуствен интелект.

"Моите алгоритми създават уникални модели, които никога преди това не са съществували. Според мен машините могат да бъдат креативни", казва още София.

Аукцион за дигитално изкуство набра близо 70 милиона долараАукционната къща Christie's проведе първия си търг, посветен изцяло на дигиталното изкуство

Произведението, което ще бъде предложено на аукциона, представлява 12-секунден видео файл във формат MP4, който показва еволюцията на един от портретите на Боначето, по идея на София, както и неина собствен автопортрет върху физическо платно.

След приключването на търга роботът ще се свърже с купувача, ще изследва лицето му и ще добави няколко финални щрихи върху картината. По този начин купувачът ще получи "още един белег на уникалност, който ще му напомня за тази връзка и за конкретния момент във времето", отбелязват от Hanson Robotics.

Според Андреа Боначето съвместната му работа със София е важна стъпка от гледна точка на технологичния прогрес, тъй като задава посоката, в която хората и изкуственият интелект могат да си сътрудничат.

"Картините на София могат да се превърнат във важен исторически експонат", твърди колекционерът от Маями Пабло Фраиле, който притежава и част от творбите на американския дигитален художник Beeple.

По-рано този месец тъй също продаде част от произведенията си под формата на NFT сертификати и събра милиони долари.

Американската галерия IV Gallery пък ще промотира изкуството на София.

"София има неограничена свобода. Тя е като петгодишно дете, пред което няма никакви прегради", казва директорът на галерията Винсънт Харисън.