Голямата панда Шин Шин роди близнаци.

Животното е една от звездите на зоопарка Ueno в японската столица Токио.

Бебетата, чийто пол все още не е ясен, са се появили тази сутрин с разлика от час и половина.

В момента те са с големината на човешка длан, уточняват от зоологическата градина.

Малките панди се раждат слепи и имат слабо окосмяване. Майката се грижи за безпомощното и неподвижно пеленаче, като го притиска към гърдите си с големите си предни лапи.

Бебето започва да вижда около 45 дни след раждането, а да пълзи след още около 30 дни, когато растежът му се засилва.

Това е второ раждане на Шин Шин, която беше изолирана от останалите панди в началото на месеца заради признаци за бременност. Износването на малките при този вид трае между 122 и 163 дни.

Колко трае бременността на 16 различни животни?Средната бременност при хората трае 40 седмици. Това дава на майките достатъчно време да измислят име, да купят всичко нужно за бебето и да подготвят детската стая

И майката, и близначетата са в добро здравословно състояние, но ще бъдат наблюдавани 24 часа в денонощието, тъй като експертите смятат, че бебетата имат нужда от непрекъснато внимание.

"За първи път в Ueno Zoo се раждат близнаци на голяма панда. Много сме щастливи, тъй като това събитие съвпадна със 140-годишнината от откриването на зоологическата градина", казва директорът й Ютака Фукуда. Разположен на 14.3 хектара, този зоопарк е най-старият в Япония, открит на 20 март 1882 г.

Шин Шин и партньорът й Ри Ри пристигат от Китай в Япония в началото на 2011 г. През юни 2017 г. стават родители за първи път на женската панда Сян Сян. Тя все още се намира в зоопарка, тъй като заминаването й за Китай е отложено заради пандемията от коронавирус.

Голямата панда е дълга 120 -150 см и тежи около 30 до 160 кг. Достига полова зрялост на 6 или 7 години. Пандите в природата имат бавен размножителен цикъл, а размножаването им в зоопаркове е съпроводено с огромни затруднения. Те са уязвим вид.

Смята се, че в природата са останали около 1800 гигантски панди, живеещи предимно в бамбукови гори в планините на Китай, според WWF. Около 600 други обитават зоопаркове и развъдни центрове по целия свят.