Бракоразводен съд в Пекин разпореди мъж да плати обезщетение на бившата си съпруга си за домакинската работа, която е вършила по време на брака.

Жената ще получи 50 000 юана (7 700 долара) за пет години незаплатен труд.

Делото предизвика доста дебати в интернет относно стойността на домакинската работа, като някои хора твърдят, че присъденото обезщетение е прекалено малко, пише BBC.

Решението на съда идва, след като Китай прие нов граждански кодекс.

Според съдебните документи, мъжът подал молба за развод през миналата година, след като двамата сключили брак през 2015 г.

Жената отначало не искала да се развежда, но след това поискала финансово обезщетение с мотива, че мъжът не е вършил никаква домакинска работа и не е полагал никакви грижи по отглеждането на техния син.

Регионален съд в Пекин отсъди в полза на жената, разпореждайки на мъжа да й плаща 2 000 юана (310 долара) месечна издръжка, както и еднократно 50 000 юана за домакинската работа, която е вършила по време на брака.

Съдията по делото заяви пред журналисти, че поделянето на общата собственост на двойката след брака обикновено включва подялбата на материално имущество. "Домакинската работа обаче представлява нематериална собственост," според съдията.

На каква възраст за какви домакински задължения трябва да отговарят децата?Според учените децата, които са натоварени с домакински задължения, се представят по-добре в живота като възрастни

Решението на съда е съобразено с новия граждански кодекс в Китай, който влезе в сила тази година. Съгласно новото законодателство, съпругът или съпругата има право да поиска обезщетение при развода, ако е поемал/а повече отговорности за отглеждането на дете, при грижата за възрастни родители и е помагал/а на партньора си в работата.

Преди това развеждащи се партньори можеха да искат подобно обезщетение, само ако двойката има предбрачен договор, което е рядко срещано в Китай.

Делото предизвика сериозни реакции в социалните медии, като хаштагът, свързан с него в платформата Weibo, е видян над 570 милиона пъти.

Някои потребители изтъкнаха, че 50 000 за пет години домакинската работа е прекалено малко. "Работата на домакинята се подценява. В Пекин наемането на бавачка за една година струва над 50 000 юана," заяви потребител.

Други пък посочиха, че като цяло мъжете трябва да участват повече в домакинската работа.

Други призоваха жените да продължават с кариерата си, дори и след брака.

Според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), китайските жени вършат средно по 4 часа незаплатена работа на ден, или близо 2.5 пъти повече, в сравнение с мъжете.

За сравнение, в страните от ОИСР жените вършат средно два пъти повече незаплатена работа на ден от мъжете.