Базирана в Бостън стартъп компания е разработила самозагряващо се интелигентно яке, което е в състояние да реагира на промените в температурата и да създаде индивидуален "микроклимат" за своя ползвател.

С цел да се реши предизвикателството при смяна на различни климати, технологично задвижваното яке използва три нагряващи подложки от въглеродни влакна, за да затопли автоматично дрехите чрез процес, наречен резистивно отопление.

Якето има вътрешен термометър, външен термометър и акселерометър, които измерват температурата и движението - микроконтролерът обработва сигналите за температура и движение и използва това, за да определи колко енергия да изпрати на нагревателните тампони.

За разлика от други термоустойчиви якета, които често трябва да бъдат предварително програмирани до определена температура, Меркурий може постоянно да се адаптира и оптимизира топлинната си мощност, за да отговаря на температурата на тялото на потребителя, създавайки това, което компанията описва като индивидуален "микроклимат".

Също така има възможности за контрол на гласа, като използва асистента на Амазон, Alexa, за да даде възможност на потребителите да подгряват предварително якето преди да го облекат.

Хората могат също да въведат предпочитанията си в съответното приложение. Якето след това използва изкуствен интелект, за да ги запомни и предскаже с течение на времето.

"Кажете, че ще облечете якето си преди сутрешното си излизане, а отоплителната система ще се включи щом излезете на открито. Докато чакате автобуса на спирката, якето ще се адаптира, за да ви затопли“, обясняват дизайнерите.

"Благодарение на технологията, потребителите не трябва да се притесняват, че ще им бъде твърде горещо или студено, топлината се покачва и спада на базата на конкретната ситуация", добавят те.“ Ще се изненадаме, ако някога поискате друго яке.“

Според компанията, Меркурий е първото яке, което използва данните, за да промени и подобри своята функция.

На якето му отнема около 90 секунди, за да се затопли и да достигне температури до 57 градуса по Целзий, и може да работи при пълно нагряване четири часа и половина.

Допълнителна топлина идва и от два джоба с цип на ръкавите за загряване на ръката, като има възможност и за зареждане на телефона ви.

Дизайнерите все повече се опират на технологиите и модата с надеждата да направят облеклото по-функционално. Пионер в тази област е дизайнерът Поллин Ван Донгън, който започна да проучва възможностите за вграждане на слънчеви панели в дрехите през 2013 г. Той представи модна колекция, в която има панели, скрити под джобовете и които превръщат носещия го в ходещо зарядно.