Настоящата седмица е доста важна за главния изпълнителен директор на Google Сундар Пичай.

Утре той ще влезе в притежание на 353 939 ограничени акции на компанията, които получава, преди да бъде повишен през 2014 г.

В края на миналата седмица акциите струваха около 380 млн. долара, което означава, че това ще е един от най-големите пакети с акции, които шеф в публична компания получава в последните години, сочат данни на Bloomberg.

45-годишният Пичай, който оглавява Google от 2015 г., получава акциите, преди да бъде повишен до продуктов старши вицепрезидент година преди това, когато поема голяма част от отговорностите на съоснователя на компанията Лари Пейдж.

Стойността на акциите нараства, след като книжата на компанията майка на Google, Alphabet, поскъпнаха с 90% от тогава, в сравнение с 39% ръст за индекса S&P 500 за същия период.

След това Пичай е получил още на два пъти акции на компанията. От Google все още не са обявили какво е заплащането на Пичай за 2017 г.

През 2016 г. шефовете на компании от индекса S&P 500 са получили средно по 16.2 млн. долара от акции или опции, според данни на Bloomberg.

Как живее генералният директор на Google Сундар ПичайПичай, който е генерален директор на интернет гиганта от 2015 г., натрупа състояние от 199 млн. долара през 2016 г.

Други ръководители на технологични компани също са получавали серозни суми под формата на акции в миналото. Главният изпълнителен директор на Facebook Inc. Марк Закърбърг получи 2.28 млрд. долара, когато упражни 60 млн. опции като част от първичното публично предлагане на компанията през август 2012 г.

Месеци по-късно оперативният директор на Facebook Шерил Сандбърг влезе в притежание на акции за 822 млн. долара.

През 2016 г. основателят на Tesla Inc. Илон Мъск получи 1.34 млрд. долара, след като упражни 6.71 млн. опции, които бяха пред изтичане, отчасти за да плати данъци в размер на 593 млн. долара.

Същата година двамата ръководители на Monster Beverage Corp получиха общо 598 млн. долара благодарение на това, че акциите на компанията бяха поскъпвали средно с 30% годишно в продължение на десетилетие.