Главният изпълнителен директор на Goldman Sachs Дейвид Соломон не се вписва в представите за средностатистическия високопоставен ръководител на голяма компания. Да, той е заработил 23 млн. долара през миналата година, но след като пое най-високия пост в инвестиционната банка от Лойд Бленкфайн през октомври 2018 г., той се стреми да избягва задушаващата атмосфера на Уолстрийт.

57-годишният Соломон например е по-известен като “D-Sol” през уикендите, когато се изявява като рок диджей в нощните клубове на места като Ню Йорк, Маями и на Бахамските острови.

Соломон също така ползва метрото в Ню Йорк, за да се придвижва до работа и предпочита сам да си прави кафе в офиса.

“Защо да не използвам метрото?” казва Соломон в интервю за Fortune наскоро. “Не, сериозно. По-бързо е и по-ефективно. Знаете, че кметът на Ню Йорк Бил де Блазио може да се вози с метрото. Защо главният изпълнителен директор на Goldman Sachs да не може?”

(Всъщност де Блазио понякога се качва в метрото, но с промоционална цел, като обикновено има автомобил с шофьор, с който пътува до работа и до фитнеса, заради наситената му програма, казва той.)

Според Fortune, някои членове на управителния съвет на Goldman Sachs не са доволни от това, че Соломон ползва метрото. Това обаче не го притеснява. Нито пък фактът, че изявите му като диджей привличат интереса на медиите, или поне вече не го притеснява.

Соломон бе разкрит като диджей D-Sol за първи път от New York Times през 2017 г., когато заемаше длъжността съпрезидент на Goldman и водеше кампания да стане следващия главен изпълнителен директор. Соломон казва, че някой от неговите колеги го призовавали да окачи слушалките, ако получи поста, а самият той се притеснявал, че хората няма да го приемат насериозно.

“Мислех си, дали мога да се знаимавам с това или не мога?” казва Соломон пред Fortune. С подкрепата на Бленкфайн обаче, той решава да продължи.

“Тоа съм аз, а никой няма да ми каже да не играя голф,” казва Соломон. “И защо да не се знаимавам с това, защото съм главен изпълнителен директор?” (Соломон дарява всички постъпления oт дейността си като диджей за благотворителност.)

Сега, като ръководител на Goldman Sachs, Соломон иска да си гарантира, че повече го уважават, отколкото му завиждат или се страхуват от него. Правенето на кафе и влизането без предупреждение в срещи в офиса са малките начини, по които той прави това. Той също така позволява на колеги или гости, които имат насрочена среща с него, да не минават през рецепция, а да почукат директно на неговата врата. Нещо повече, Соломон влезе в новините през март, когато облекчи дрескода в компанията, и направи носенето на костюми и вратовръзки по избор.

Отвъд фирмената култура, първата година на Соломон като главен изпълнителен директор имаше и предизвикателства, пише CNBC.

Като цяло приходите на Goldman Sachs намаляват от 2010 г. насам след като приносът на активи като облигации и суровини падна от 72% от нетните приходи на банката през 2009 г. до 37%.

Соломон също така е натоварен със задачата да насочи Goldman Sachs към търговското банкиране. През август банката пусна първата си кредитна карта в партньорство с Apple. (От тогава банката е отпуснала 10 млрд. долара заеми на притежателите на карти на Apple, някои от които без кредитна история). Соломон наското отхвърли обвиненията, че проявява дискриминация по отношение на Apple Card, след като съоснователят на Basecamp Дейвид Хансън се оплака, че съпругата му е получила заничтелно па-малък кредит от него, въпреки че е била много по-добър кандидат от него.

Личният живот на Соломон също не е от най-спокойните. Той финализира развода си през 2018 г., а преза втората седмица след назначаването му на поста главен изпълнителен директор на Goldman Sachs, бившия му асистент се самоуби след като срещу него бяха повдигнати овбинения за това, че е откраднал вино на стойност 1.2 млн. долара от колекцията на Соломон.

Независимо дали става въпрос на инвестиционна банка или пуска музика, “ако реша, че нещо ме интересува и ще го направя, ще го направя,” казва Соломон пред Fortune.