Все повече хора стават фрийлансъри и предпочитат да работят от дома си, вместо в офис. Вследствие на този процес споделените работни места стават все по-популярни, а според експертите от консултантската компания Jones Lang LaSalle тази офис ниша ще продължи да нараства в следващите пет години.

Тези споделени места предлагат възможност да се срещнете с други хора, често предлагат организация на събития, както и безплатни напитки.

Все пак едно подобно работно място идва на съответната цена – около 1500 долара на кв. м за година спрямо 540 долара на кв. м на година в традиционна бизнес сграда.

Ако приемем, че човек ползва около 4 кв. м офис площ, това прави по 6 950 долара на година. Съществуват обаче различни нива на членство, които са много гъвкави, пише бизнес изданието MarketWatch.

Въпреки високите цени, хората оценяват това, коментират от Jones Lang LaSalle. Факт е, че икономиката на споделянето ни кара да работим в мрежи, а фрийлансърите предпочитат да инвестират в техния малък бизнес, за да могат да правят контакти с хора, не само чрез интернет.

Затова не е чудно, че конкурсът „Работното място на утрешния ден“ отличи на първо и второ място офиси, които са с фокус към споделните пространства. Именно така се очаква да изглежда и работното място през 2021 година.

Победителят в състезанието е проект за гъвкавото работно място, насочено и към активни хора в пенсионна възраст. Мястото прилича на малък град и включва офис площи, кафе и дневен център, паркинг за автомобили.

Двор разделя работното пространство от дневния център, като се създава място, на което родителите могат да се виждат с децата си по време на почивката си. На втория етаж ще има малки интимни пространства и кушетки, на които ползвателите ще могат да почиват или разговарят.

Сред удобставата са още свързани монтитори и клавиатури с принтери, 3D принтери и конферентна техника. Всички работни места ще имат естествена светлина.

Ключовото в тази концепция обаче е близостта и обединението на по-младото поколение с активните възрастни хора, нещо, което липсва на много споделени пространства, пълни с 20-30 годишни младежи.

Второ място заема проект, който представя дигиталните номади, които имат надуваеми офиси и реално могат да работят навсякъде. Тези сгъваеми структури са изолирани - термично и акустично, и предлагат футуристичен поглед към това как хората могат да работят един ден.

Представете си как отивате някъде с чанта през рамо, вадите и надувате „офиса“ си.

Този тип офис всъщност не е нещо ново. Той вече е бил експериментален архитектурен обект от 60-те години на радикални дизайнерски групи от Италия и Университ Бъркли.

На тях може да се гледа като на балони, които се активират благодарение на технологиите и могат да бъдат изградени навсякъде, включително и на празни паркоместа, които се предполага, че ще стават все повече предвид визията за безпилотни автомобили.

Според експертите от Jones Lang LaSalle нишата със споделените работни пространства ще продължи да расте. В момента в САЩ техния брой е около 2 млн. кв.м, което е едва 0.7% от общата площ на офис пазара, но предвид факта, че допреди няколко години тази ниша не съществуваше, тя тепърва ще има все по-голямо значение.

Очакванията на консултантите са броят на хората, работещи на свободна практика, да нараства все повече, което ще определя и търсенето. Обстановката, която те предлагат, предразполага към повече общуване и нови контакти с хора от други бизнеси.

За фрийлансъри, които поемат различни ангажименти и проекти, тази работа може да бъде вдъхновяваща. Защото работата от масата в хола няма как да продъжи дълго. Да, за няколко месеца е забавно, но след това ти се иска да се облечеш и да идеш някъде, където можеш да общуваш.