Летните олимпийски игри ще се проведат в Токио през лятото, въпреки съпротивата от страна на някои от представителите на местната власт и притесненията, свързани с разпространението на COVID-19.

Сега организаторите на Олимпиадата са изправени пред истинско предизвикателство - да проведат най-голямото спортно събитие на планетата безопасно на фона на глобалната пандемия, пише Bloomberg.

Игрите започват на 23 юли и по всичко личи, че опасността от коронавируса няма да е преминала дотогава. Чуждестранна публика няма да се допуска, но въпреки това в олимпийското село ще пристигнат над 60 000 спортисти от цял свят, заедно със своите треньори, обслужващ персонал и представители на медиите.

Тези хора идват от над 200 различни държави, във всяка от които епидемичната обстановка и нивата на ваксинация са различни.

"Имайки предвид броя на посетителите и участниците, Олимпийските игри могат лесно да се превърнат в огромно огнище на пандемията от COVID-19, както и да доведат до глобално разпространение на заразата, след като спортистите се завърнат в родните си държави.

Организаторите са взели много строги мерки за сигурност, но те няма как да гарантират стопроцентова безопасност", казва Спенсър Фокс от университета в Остин, Тексас, който се занимава с моделиране на разпространението на заразни болести.

Организаторите на Олимпийските игри са разработия серия от правила и няколко сценария, които регулират начина, по който олимпийците и параолимпийците ще се състезават и ще общуват помежду си по време на събитието.

Те ще бъдат до голяма степен изолирани от публиката, но в същото време няма да се прилага задължителна карантина и няма да се изисква наличието на поставена ваксина срещу COVID-19.

Точно липсата на тези две мерки тревожи експертите, тъй като това са два от доказаните методи за предотвратяване на експоненциалното разпространение на вируса, пише още изданието.

В Япония разпространението на коронавируса е доста по-слабо, в сравнение с повечето развити държави по света, но в същото време ваксинационната кампания в страната тепърва започва и е доста по-назад от тази в САЩ, Великобритания и някои азиатски държави.

В организацията на Олимпиадата все още има доста неизвестни. Не е ясно по колко зрители ще се допускат на спортните събития и какъв ще е броят на хората от всички чуждестранни делегации. В зависимост от развитието на ситуацията, до лятото може да бъдат изработени допълнителни правила и мерки за безопасност.

Организаторите планират да приложат модела на т. нар. "балони" от Националната баскетболна асоциация в Съединените щати. Ппрез лятото и есента на 2020 година плейофите в NBA бяха изиграни в един от курортите на Disney в Орландо, Флорида.

През цялото време баскетболистите от участващите отбори бяха изолирани от света, а заедно с треньорите и персонала на отборите, общият брой на участниците беше под 1000 души.

Без задължителна ваксина срещу COVID-19 на олимпийските игриОколо 11 000 спортисти от цял свят ще вземат участие в Игрите това лято, плюс още хиляди гости, официални лица и журналисти

Организаторите на тенис турнира Australian Open по-рано тези година взеха по-сериозни мерки за ограничаване на разпространението на COVID-19 изискваха задължителна карантина и тестове от всички участници и техните придружители.

ървоночално кортовете бяха отворени за местната публика, но след няколко случая на разпространение на вируса впоследствие бяха затворени и мачовете се играеха без публика. Не липсваха и контузии на състезатели, предизвикани от ограниченото време за подготовка.

Турнирът не се превърна в огнище на зараза, с което доказа, че строгите мерки имат ефект, но в същото време разкри проблемите, които те предизвикват за самите състезатели.

Олимпиадата е много по-мащабно събитие, а социализацията е един от основните ѝ елементи. Не е ясно как тя ще може да се "интегрира" в тазгодишните строги противоепидемични мерки.

Със сигуност масовите вечерни събития и дългите разговори между представителите на спортните организации няма да бъдат разрешени, но не е ясно как точно оргнизаторите ще успеят да наложат контрол за спазването на ограниченията.

Събитията ще включват общо 33 спорта и ще се провеждат на 42 различни локации. Повечето от спортистите са млади хора, на възраст между 20 и 30 години, сред тях има е доста тийнейджъри.

Дори при нормална обстановка в миналото Олимпиадите често са се превръщали в огнища на разпространение на вируси. По време на зимната Олимпиада в Пьонгчанг, Южна Корея, над 200 спортисти се разболяха от стомашно-чревна норовирусна инфекция. Две години по-рано летните Олимпийски игри в Бразилия се проведоха на фона на разпространението на вируса Зика в страната.

На Олимпидата в Лондон през 2012 г. състезателите масово боледуваха от грип.

"Дори и без коронавируса, организацията на такова мащабно събитие крие сериозни рискове", смята епидемиологът Джърн Сафиро от университета във Флорида.

Организаторите на Олимпиадата в Токио залагат на периодичните тестове като основна стратегия за предотвратяване на избухването на епидемични огнища. Всички състезатели и членове на екипите им трябва да представят отрицателен тест за COVID-19 при пристигането си в Япония. След това те ще трябва да се тестват на всеки четири дни по време на своя престой.

Ръководителят на Японския олимпийски комитет Сейко Хашимото заяви, че извършването на тестовете може да бъде и по-често, ако това се наложи.

Приходите на петте водещи футболни клуба в Европа падат с 670 млн. евроПандемията засегна най-сериозно постъпленията на Барселона

"Това е единственият начин подобно събитие да бъде проведено безопасно. Ако се изключи масовата ваксинация, серийните тестове и изолирането на т. нар. "балон", в който се намират спортистите, са единствените работещи мерки", казва Амеш Адалия от американския университет Джонс Хопкинс.

Някои държави вече започнаха да ваксинират спортистите, които ще ги представляват на Олимпиадата. Някои спортни федерации прилагат още по-строги противоепидемични протоколи от тези, заложени от организаторите в Токио. Спортните събития ще се провеждат в широки съоръжения с малко публика, което допълнително ще ограничи рисковете от избухване на огнища на заразата.

Но въпреки това не всички са убедени, че идеята за провеждането на Олимпийските игри на фона на световната пандемия е добра.

"Щеше да е най-добре, ако всички участници и целият персонал бяха ваксинирани. Моделът на "балона" проработи в NBA, но не е сигурно, че ще може да бъде приложен и за Олимпиадата, най-вече заради разликата в мащабите", смята Ерик Топол от базирания в Калифорния Scripps Research Translational Science Institute.

Дали тези опасения ще се окажат основателни, ще стане ясно след по-малко от четири месеца, когато бъде даден официалният старт на летните Олимпийски игри в Токио.