Въпреки че сиестата на работа остава табу, научните доказателства за нейната полза се трупат и вече са толкова, че някои компании започват да я толерират. Как точно да отпочинем пълноценно в средата на работния ден? Wall Street Journal дава няколко съвета:

Експертите по сиеста разделят съня на етапи, които съответстват на циклите на мозъка, които се следват в период от 90 до 120 минути.

За Илейн Розен, асоцииран преподавател в клиниката Penn's Perelman School of Medicine, идеалната сиеста продължава от 10 до 20 минути. Тя я нарича „микропочивка“. Изследване, публикувано през 2006 г. и наречено „Сън“ (Sleep) показва, че леката дрямка от само 10 минути действа най-плодотворно в средата на деня.

Сайтът LifeHacker предлага друга версия в статия от 2012 г. Според него идеалната сиеста трае 30 минути, но не повече. Тя подобрява когнитивните способности, продуктивността, паметта, без неприятното усещане да си „гроги“ на събуждане, типично за дългия сън.

Най-накрая една сиеста от 90 минути ще ви позволи да реализирате един пълен цикъл на съня: лек сън - дълбок сън - REM сън, последният етап е, в който започваме да сънуваме. Такава дрямка е добра за творчеството и емоционалната и оперативната памет. Тя също не предизвиква ефекта на инерционната сънливост при събуждане. Въпреки това трябва да имате много търпеливи шефове, за да позволят такова възстановяване на работната сила.

В допълнение към будилника, има няколко традиционни методи, които ще ви позволят да се насладите на пълноценната почивка. Консултант, запитан от Wall Street Journal, съветва да седнете на удобен стол с химикал в ръката и да се отпуснете. Когато химикалът падне от ръката ви, вашата сиеста е време да свърши.

Подобен метод е използвал и испанският художник Салвадор Дали. Той вземал ключ в ръката си и поставял на пода обърната чиния. Когато ключът паднел, звукът го събуждал. Дали казва: „Имате нужда от само една секунда повече, за да сте физически и психически отпочинал“