Жителите на скандинавските страни може да не са толкова щастливи, колкото си мислите, показват нови проучвания.

Държави, като Финландия и Норвегия, редовно оглавяват класациите на най-щастливите нации в света, но нов доклад показва, че тази репутация маскира личните борби на много техни граждани.

Докладът установява, че 13.5% от младите хора казват, че "се борят или страдат" - процент, който се увеличава до 16% за жителите на възраст над 80 години.

Изследователите твърдят, че фактори, като самота, високи нива на стрес и натиск за успех, заплашват психичното здраве на 18 до 23-годишните, а заболяванията са причина за лошото благополучие при възрастните граждани.

Финландия, Норвегия, Дания и Исландия се наредиха на първите четири места в доклада за световното щастие за 2018 г., а Швеция зае деветата позиция, припомня Daily Mail.

Но авторите на доклада твърдят, че статутът на скандинавските страни като "суперсили за щастие" прикрива тъгата на значителна част от населението им.

Изследването, изготвено от Nordic Council of Ministers и Happiness Research Institute в Копенхаген, разглежда данните за щастието, събрани между 2012-2016 г.

В него удовлетворението от живота се оценява по десетобалната скала, като посочилите цифра над седем са класирани като процъфтяващи, между пет и шест са тези, които се борят, а всеки, който е посочил четири или по-малко, се смята, че страда.

13 неща, които психически устойчивите родители не правятОтлеждането на психически устойчиви деца, които са подготвени да се справят с предизвикателствата на реалния живот, изисква родителите да се откажат от нездравословните, но въпреки това популярни родителски практики, които лишават децата им от психическата сила

Общо 12.3% от хората, живеещи в скандинавските страни, се определят като борещи се или страдащи. Процентите при младите и възрастните хора са съответно 13.5 и 16%.

Физическите заболявания са най-голямата бариера за щастие сред възрастните хора, докато психичното здраве е сериозен проблем сред младите.

Повече от 18 процента от датчаните на възраст между 18 и 23 години съобщават, че страдат от лошо психично здраве - брой, който се увеличава до 23.8% при младите жени.

Във Финландия, която се класира като най-щастливата страна в света през март, една трета от всички смъртни случаи в тази възрастова група са в резултат на самоубийства.

През последните пет години Норвегия отбелязва 40% увеличение на броя на младите хора, търсещи помощ за психични проблеми.

Докладът за световно щастие, публикуван през март, класира 156 държави по нива на щастие, основани на фактори, като продължителност на живота, социална подкрепа и нива на корупция.

Докато скандинавските държави Финландия, Норвегия, Дания и Исландия заеха първите места, в дъното й се намира африканската държава Бурунди.

Нещастни са и жителите на Централноафриканската република, Южен Судан, Танзания, Йемен, Руанда, Сирия, Либерия, Хаити и Малави.