През 2017 г. основателят на Facebook Марк Закърбърг обикаля САЩ в опит да изпълни “личното си предизвикателство” да “научи повече за надеждите и предизвикателствата на хората”.

По време на тези пътувания Закърбърг подкара трактор, срещна се с възстановяващи се наркозависими, сложи каубойска шапка и говори против неравенството между бедните и богатите, което неговото състояние от близо 70 млрд. долара отразява много добре, пише Guardian.

За Никол, служителка в една от закусвалните на Facebook обаче, тези посещения пораждат и друг важен въпрос: “Дали Закърбърг ще дойде и тук?”

“Тук” е само на няколко километра от мястото, където живее Закърбърг в Пало Алто и на няколко пресечки от централата на Facebook в Менло Парк. Тук, на тиха уличка със скромни къщички, Никол и нейният съпруг Виктор, който също работи в една от закусвалните на Facebook, живеят в гараж за две коли заедно с трите си малки деца.

“Не е нужно той да обикаля около света,” казва Никол. “Трябва да научи какво се случва в този град.”

Петчленното семейство живее от три години на това малко пространство до къщата на родителите на Виктор. На едната стена са наредени три легла, а в другия край има диван и масичка за кафе, които представляват всекидневната.

Дрехите висят прилежно от пантите на вратите на гаража. Семейството използва тоалетната и кухнята на къщата до тях. “Не е лесно,” казва Виктор. “Особено когато вали.”

“Дъщеря ни постоянно пита кога ще си има собствена стая и не знаем какво да й кажем,” добавя Никол.

Миналата седмица Никол и Витор се присъединиха към около 500 служители в закусвалните на Facebook, които се обединиха в синдикат. Те са поредната група обслужващ персонал от технологичната група, които се обединяват с надеждата да постигнат по-добър стандарт на живот.

Работата в закусвалня на Facebook си е работа, за която може да се завиди в не едно отношение. Никол заработва по 19.85 долара на час като ръководител на смяна, докато Виктор получава по 17.85 долара на час - доста над минимума от 15 долара, който Facebook договори с подизпълнителите си през 2015 г.

В град, в който софтуерни инженери изкарват четири пъти повече, но се оплакват, че “едвам свързват двата края”, това семейство изпитва сериозни затруднения.

Те изкарват прекалено много, за да се класират за държавно здравеопазване, но не достатъчно, за да си позволят здравното осигуряване, което предлага техния работодател. Често изпитват затруднения с намирането на пари за основни неща, като храна и дрехи за децата.

Виктор наскоро взема пари назаем от майка си, за да организира рожден ден за една от дъщерите си и от приятел, за да плати посещението си на зъболекар.

“Преди време това заплащане щеше да е страхотно, но тъй като Facebook дойде тук, всичко вече е много скъпо. Понякога трябва да вземам заеми в деня за заплата. Едвам оцеляваме.”

Когато Виктор е бил дете, баща му успява да купи малка къща в Менло Парк със заплата си на озеленител. В началото на връзката си Никол и Виктор изкарвали по около 12 долара на час като мениджъри във веригата за бързо хранене Chipotle и можели да си позволят да плащат наема за апартамент.