Списъкът на Десетте най-издирвани хора от Федералното бюро за разследване (ФБР) на САЩ отпразнува 60-тата си годишнина в неделя, като близо 94% от бегълците, които са попадали в него са били залавяни.

Идеята за списък на ФБР с най-търсените престъпници е на репортер от United Press International, който през 1949 г. задава въпрос на бюрото кои бегълци в момента искат най-много да заловят. От ФБР предоставят списък с техните 10-те "потенциално най-опасни" бегълци заедно с техни описания.

Репортерът от UPI пуска публикация във Washington Daily News на 7 февруари 1949 озаглавена "Най-търсените бегълци от ФБР."

Така се ражда списъкът на десетте на-търсени хора от ФБР. Първият официален списък е публикуван на 14 март 1950 г.

По данни на ФБР от общо 494 бегълци, попадали в списъка през годините, 463 са били заловени успешно. Осем от тези 494 бегълци са жени.

През 1968 г. Рут Айземан-Шиър става първата жена, която намира място в листата.

Най-младите издирани бегълци са на по 18 години, докато най-възрастният е 69-годишният Джеймс Бълджър, за когото се смята, че е водачът на бостънската банда Уинтър Хил. Той и до днес не е открит.

Най-краткото време, което някой от бегълците е прекарвал в списъка е 2 часа. Били Остин Браянт е арестуван на 8 януари 1969 г., след като убива двама агенти на ФБР по време на банков обир по-рано през деня.

Най-дълго търсен е Доналд Юджин Уеб - 25 години и 10 месеца. Заловен е на 31 март 2007 г.

Разпространението на известния списък също така се развива през годините откакто първоначално той се появява в пощенските станции в Америка. От 1996 г. насам ФБР поддържа уебсайт, в който той може да бъде прочетен.

ФБР също така използва билбордове, Twitter, Facebook и YouTube.