Средиземноморският начин на хранене може да помага за предотвратяването на депресия, според ново проучване.

Експерт по метаболитна медицина обаче твърди, че са необходими по-задълбочени и концентрирани проучвания, за да се потвърдят доказателства за подобна връзка.

Резултатите от проучването, публикувани в Молекулярна психиатрия, са получени от прегледа на 41 проучвания, публикувани в последните осем години.

Растителният начин на хранене, при който се консумират плодове, зеленчуци, ядки, зърнени храни, риба, ядки и зехтин, но не много прекалено месо или млечни продукти, изглежда има ефект върху настроението на човек.

Според експерти, сега са необходими допълнителни тестове, за да се провери тази теория и да се научи дали депресията може да се лекува с начина на хранене.

Защо средиземноморският начин на хранене е толкова здравословен?

Доктор Камил Ласал, която изготвя анализа заедно със свои колеги от Лондонския университетски колеж, твърди, че доказателствата засега сочат към идеята, че храните, които консумираме, могат да повлияят върху намаляване на риска от депресия, въпреки че за това все още няма солидни клинични доказателства.

Храна и настроение

Да се обясни връзката между настроението на човек и храна е сложно. Има и много други фактори, които може да имат роля.

Когато човек е депресиран, това може да доведе до липса на апетит, а някой, който е отпаднал, не може да се грижи за себе си толкова добре.

Щастивите хора са по-склонни да водят по-здравословен начин на живот (не употребяват прекалено много алкохол – който е известен с това, че подтиска настроенията).

Може би пък консумацията на лоша храна, като големи количества захар и преработени храни, увеличава риска от депресия, което означава, че премахването им от начина на хранене на човек е важно.

Без строго контролирани проучвания е неясно колко голям ефект може да има придържането към средиземноморския начин на хранене.

Най-здравословните кухни на планетатаДали българската присъства там?


Професор Навийд Сатар, преподавател по метаболитна медицина в Университета на Глазгоу, препоръчва "голяма доза предпазливост ".

"Консумацията на по-здравословни храни е добра по много причини, но имаме нужда от повече доказателства, преди да кажем, че растителният начин на хранене подобрява психическото здраве," казва той.

"Единственият начин да се докаже дали вързките наистина същестуват е да се проведат обширни проучвания на хора, които са изложени на риск от депресия. Подобни проучвания може да изискват значителни усилия, но пък изглежда си струва да се направят."

Стивън Бъкли от благотворителната организация Mind, която подпомага психическото здраве, казва, че е добре човек да се храни здравословно, да спортува редовно и да намали "влияещите върху настроението продукти, като захар, кофеин и алкохол".

"Смята се, че има връзка между това какво ядем и как се чувстваме, като нивата на кръвна захар влияят върху нашето настроение и енергия."

Ако сте в депресия или изпитвате безпокойство, е трудно да се концентрирате върху здравето си, или пък можете да прибегнете до безполезни начини за справяне с това, като наркотици или алкохол.

Проучване на средиземноморския начин на хранене показва, че той може да намали риска от развитието на състояния, като диaбет тип 2, високо кръвно налягане и високо ниво на холестерол, които са рискови фактори за сърдечни болести.

Учените също така са установили, че хората, които спазват средиземноморския начин на живот, живеят по-дълго и е по-малко вероятно да качват килограми.

Типичният средиземноморски начин на хранене включва много зеленчуци, плодове, бобени култури, зърнени храни и продукти, като многозърнест хляб, паста и кафяв ориз. Той също така включва умерени количества риба, бяло месо и някои млечни продукти.

Комбинацията от всичките тези елементи изглежда носи ползи за здравето, но един от ключовите аспекти е включването на здравословни мазнини.