Акциите на Аякс поевтиняха с над 20% днес - до около 19 евро за брой, след като футболният клуб вчера драматично отпадна от лондонския Тотнъм в полуфиналите на Шампионската лига.

Спадът в цената на книжата изтри 162 млн. евро от пазарната капитализация на холандския клуб.

Аякс изглеждаше почти сигурен участник във финала след края на първото полувреме на снощния мач. Отоборът победи с 1:0 в първия мач, а вчера водеше с 2:0 на почивката.

Клубът от Северен Лондон обаче успя да постигне шокиращ обрат, след като първо вкара два гола за няколко минути, а след това довърши започнатото с попадение в последните скунди на добавеното време.

И трите гола за лондончани бяха дело на Лукас Моура.

Преди това цената на акциите на Аякс бе скочила с над 50% - от около 16 евро до 25 евро, по време на уникалната победна серия на клуба в Шапнионската лига.

Младият отбор си създаде репутация на убиец на футболни колоси, след като първо отстрани Реал Мадрид, а след това и Ювентус, пише Business Insider.

Отпадането на клуба от най-комерсиалния клубен турнир означава, че няма да се облагодетелства от допълнителната реклама и от по-голям дял от наградния фонд и телевизионните права.