Посетете ни във Facebook

Двадесет и две годишна австралийска студентка е успяла да разреши проблем, който тормози астрофизиците от десетилетия, откривайки част от така наречената "липсваща маса" на вселената по време на лятната си ваканция, информира АФП.

Амелия Фрейзър-Маккелви е направила откритието по време на летен стаж с екип в университета Monash, откривайки мистериозен материал, който е част от огромни структури наречени "съвкупности от галактики".

Астрофизикът от университета Monash Кевин Пимблет обяснява, че преди това учените са засичали материя, съществувала в ранната история на вселената, която сега обаче не може да бъде засечена.

"Има липсваща маса, обикновена маса, не тъмна маса... Тя липсва и до днес," казва Пимблет.

"Не знаехме къде е изчезнала. Сега вече знаем, защото Амелия намери точно това."

Фрейзър-Маккелви успява да потвърди откритието си след целенасочено търсене с рентгенови лъчи за мистериозната маса, че тя се е преместила в тези "съвкупности от галактики", които се простиращи се през милиарди светлинни години в пространството.

В по-ранната си научна работа Пимблет е предполагал, че тези съвкупности от галактики може да са новият дом на липсващата материя, която се смята, че има ниска плътност и висока температура.

Според Пимблет учените са знаели за "липсващата" маса в последните две десетилетия, но технологията необходима за засичането й се появява едва в последните години.

Според него откритието може да доведе до създаването на нови телескопи, които ще изучават специално тази маса.

Посетете ни във Facebook