Освен ако не сте се запасили с огромно количество тоалетна хартия, както направиха доста хора в началото на коранивурс пандемията, вероятно вече я свършвате.

От началото на масовата зараза с COVID-19 тази стока стана по-ценна от злато, а мястото й на рафтовете в супермаркетите перманентно е празно.

И докато изследователи, психолози и дори икономисти колективно се чудят на това странно човешко поведение, ние, от друга страна, имаме практично решение за вас - използвайте пръчка, точно както са го правили древните китайци и японци.

Практиката да се използва дървена шпатула или бамбукова пръчка за анална хигиена датира от будистките времена. При липса на тоалетна хартия монасите се почиствали именно с подобни приспособления.

Едно от предимствата им пред парцалите, листата и хартията е, че могат да бъдат използвани повторно след подходящо почистване, посочва Amusing Planet. Древните римляни си служели с гъба върху пръчка, като след употреба пръчката е поставяна в кофа с оцет или солена вода. Евреите използвали малки камъчета, които носели със себе си в торбичка.

Хартията е изобретена през 2 век пр.н.е., а първата документирана употреба на тоалетна хартия е от 6 век пр.н.е. През 9 век арабски пътешественик до Китай отбелязва, донякъде недоверчиво: "... те (китайците) не се мият с вода, а се избърсват само с хартия".

В началото на 14 век е записано, че в сегашната провинция Джъдзян се произвеждат десет милиона пакета от 1000 до 10 000 листа тоалетна хартия годишно. По време на династията Мин (1368–1644 г. сл. Хр.) годишно се доставят 720 000 листа тоалетна хартия за общо ползване на императорския двор в столицата Нанкин.

Същата година за императорското семейство са изработени 15 000 листа специална тоалетна хартия от мека тъкан, като всеки от тях е парфюмиран.

Но много хора намират тоалетната хартия за не съвсем хигиенична. През 16 век френският писател-сатирик Франсоа Рабле в романа си „Гаргантюа и Пантагрюел“ отхвърля използването на хартия като неефективно.

До 18 век обаче нейната употреба се превръща в норма, благодарение на ръста на книгоиздаването, което прави вестниците и книгите леснодостъпни.

В много части на света водата започва да замества тоалетната хартия, като например в Европа и Япония. Индианците са използвали вода още от древността. Това е не само по-хигиенично от употребата на тоалетна хартия, но и по-малко стресиращо за околната среда.

Защо хората се запасяват с тоалетна хартия, според психолозите?Когато хората са стресирани, те не мислят рационално, а гледат какво правят другите. Ако другите се запасяват, това ви кара да правите същото

Според научна статия американците използват 36.5 милиарда рула тоалетна хартия всяка година, заради които са загинали около 15 милиона дървета. В производството на хартия се използват 1.8 трилиона литра вода и 253 милиона тона хлор за избелване.

Това изисква около 17.3 теравата електроенергия годишно и значителни количества енергия и материали за опаковки и транспорт до търговските обекти. В допълнение, тоалетната хартия е обществено неудобство, тъй като запушва тръбите и добавя значително натоварване върху градските канализационни системи и пречиствателни станции.

Средностатистическият човек, от друга страна, изразходва само половин литър вода за почистване, когато използва биде. Ако всички използват вода, цяла индустрия може да бъде елиминирана, премахвайки хиляди тонове въглероден отпечатък от планетата.

Затова в този труден момент забравете тоалетната хартия. Забравете пръчката. Може да се нараните. Обърнете се към бидето.