От италианското тирамису до турската баклава, вижте най-вкусните десерти по света:

Сопапия (САЩ )

Името идва от испански и означава „сладко пържено тесто". Появяват се за пръв път в Ню Мексико преди 200 години. Най-вероятно истинската му родина е Латинска Америка, макар че днес е познат като десерт в САЩ. Могат да се ядат самостоятелно, но са най-вкусни с мед, който може да бъде намазан или вкаран вътре като пълнеж. Малко канела е идеалното допълнение.

Чурос (Испания)

За пръв се правят в Испания, но днес са познати по целия свят - продават ги в кината в Корея и по американските бейзболни мачове. Най-популярни са като зимен десерт, когато най-добре се усеща вкусът на хлебчето, напоено с канела. Отвън е хрупкаво, но вътре е меко и се топи в устата.

Тирамису (Италия)

Родният му град е Сиена - в провинция Тоскана. За разлика от тежките американски пайове, тирамисуто е леко на вкус. Прави се от яйца, сирене маскарпоне, ликьор, бишкоти, малко ром, шоколадови стърготини или какао и кафе.

Бадемови сладки (Китай)

Родината им е Китай, но са разпространени из цяла Америка. Сервират ги в някои китайски ресторанти, след поръчка на скъпо ястие, но не ги бъркайте с обикновените сладки с късметчета. Нямат нищо общо.

Плодова салата (Латинска Америка)

Със сигурност най-здравословният десерт. Няма точна рецепта, но в Латинска Америка основна съставка почти винаги е динята. След това вариации има безброй и няма нужда да се чувствате виновни, ако изядете повечко.

Английски пудинг (Англия)

Наричат го още пудинг- замъче, заради формата му. Най-важната съставка в него е глазурата от ягодов мармалад.

Павлова (Австралия и Нова Зеландия)

Този десерт не се продава в кварталния магазин. Сервира се в луксозните ресторанти някои сладкарски къщи го правят по поръчка. Не е никак калоричен. Прави се от белтъци и захар, които се приготвят майсторски в смес, която отвътре е мека, а отвън хрупкава. Сервира се с плодове, като киви, ягода, малини или праскови.

Баклава (Турция)

Макар, че турците първи са започнали да правят баклава, днес по света мнозина я знаят като гръцки сладкиш.

У нас това също е един от най-разпространените сладкиши, макар че българите предпочитаме да я правим с орехи, докато оригиналната рецепта е с шам фъстък.

Кестенови бонбони (Япония)

Макар това да не е точно десерт, а по-скоро бонбони, те са толкова вкусни, че заслужават да бъдат споменати. В съставките са кестен, сладки картофи, захар, специален сос и оцет. Кестените трябва да са специални - само от определен род, който расте в Япония и Южна Корея.

Гулаб Хамун (Индия)

За този десерт ви трябва масло от царевица, брашно, мляко и малко стафиди или шам фъстък за цвят. Тестото се прави на малки топки и приличат на американските понички, само дето вместо обикновен захарен сироп тези се правят със специален, като се предпочитат розова вода или цитрусов сок. Обикновено не се яде веднага, а се оставя да престои вечерта, за да попие сиропа. Може да се яде както студен, така и горещ.