Великата китайска стена е една от най-невероятните архитектурни творби в световен мащаб, както и най-амбициозният строителен проект, изпълняван някога в историята на човечеството.

Изграждането на тази грандиозна отбранителна структура, построена за да защити Китайската империя от нахлуващите номадски племена, започва преди повече от две хиляди години, през VII век пр. Хр.

Особено известна е частта от стената, построена между 220-206 г. пр. н. е. от първия китайски император Цин Шъхуан, от която не е останало много.

Топ 10 на най-добрите забележителности на планетатаTripAdvisor обяви класацията си на най-добрите забележителности в света

Оттогава Великата китайска стена е достроявана, възстановявана и укрепвана. Нейното изграждане продължава и по време на господстването на династията Мин (1368–1644 г.), когато тя се превръща в най-голямата военна структура в света.

Една от по-интересните части за посещение на стената е мястото, на което тя се среща с водите на Бохайско море, на около 300 километра източно от Пекин. Наричан още Бохайски залив, това е най-вътрешната част на Жълто море край бреговете на Североизточен и Северен Китай.

Стената се простира на 5 километра северно от прохода Шанхай, където се впуска в морето. От тук тя започва (или завършва, в зависимост от гледната точка, простирайки се приблизително на 8 850 км.

Тази част от стената е известна като Лаолонгту, или Главата на Стария Дракон, защото изглежда като дълъг дракон, потапящ главата си в морето. Този участък се простира на около 23 метра навътре в Бохайско море и е построен през 1579 г. от династията Мин.

Тя е формирана от 7 части, сред които най-известната структура е Chenghai Tower. Това е двуетажна сграда, функционирала като отбранителна кула.