Търгът за продажбата на колекцията на Пеги и Дейвид Рокфелер може би постави нов рекорд за най-много счупени рекорди.

Търгът, който бе организиран от аукционна къща Christie's, приключи в петък и генерира общи постъпления в размер на 832.6 млн. долара. Това вече официално е най-големия търг на единична частна колекция в историята, пише CNBC.

По време на търга пък бяха поставени 22 рекорда за определени творци или предмети на изкуството, в това число нови най-високи цени за Моне (картина с водни лилии, която бе продадена за 84.7 млн. долара) и Матис (Odalisque Couchee aux Magnolias, която бе продадена за 80.7 млн. долара).

Общите продажби надхвърлиха значително прогнозираните преди това 500 млн. долара, докато участници от 53 страни наддаваха, за да се сдобият с парченце от историята на фамилията Рокфелер.

Някои от предложените предмети на изкуството бяха продадени на цени 10 пъти, а други дори 100 пъти над предварителните им оценки. Над 80 000 души са посетили изложбата, която бе показана в Хонконг, Лондон, Париж, Лос Анджелис, Пекин, Ню Йорк и Шанхай.

4 тайни на фамилията Рокфелер за отглеждането на богати децаВ много държави има една стара поговорка, според която богатство се трупа и губи за три поколения. Фамилията Рокфелер обаче е изключение.

Ето и някои от по-колоритните неща, които бяха продадени:

Щипка за пари с релефа на Рокфелер център се очакваше да се продаде за между 800 и 1 200 долара, но в крайна сметка бе продадена за 75 000 долара.

Копчета за ръкавели на Дейвид Рокфелер, които се оценяваха на между 400 и 600 долара, бяха продадени за 13 750 долара.

Комплект за пикник, подарен на семейство Рокфелер от краля на Мароко, се очакваше да бъде продаден за между 5 000 и 10 000 долара, но се сдоби с нов собственик срещу 212 500 долара.

Порцеланов сервиз, използван от Наполеон, бе купен за 1.8 млн. долара, при предварителна оценка от 150 000 и 250 000 долара.

Набраните от търга средства ще отидат за най-различни благотворителни каузи, избрани от Дейвид Рокфелер преди смъртта му през 2017 г.

Сред бенефициентите са Харвардският университет и Музеят на модерните изкуства, които ще получат по 100 млн. долара, докато 250 млн. долара ще отидат за фонда Rockefeller Brothers.

Сред другите бенефициенти са Съветът по международни отношения, Американският земеделски тръст и Тръстът за опазване на крайбрежието в щата Мейн.