Шафранът е най-скъпата подправка в света. Цената й е 16 долара за един грам и има защо. Тя се извлича от изсушените оранжево-червени близалца на цветето Crocus sativus.

Но преди да изровите пролетните си минзухари, знайте, че тази разновидност е специална, защото е триплоидна – може да расте в дивата природа или да се възпроизвежда без човешка намеса, пише National Geographic.

Красивото лилаво цвете се размножава старателно и се бере на ръка само сутринта, когато цъфти. Колкото по-грижливо е отглеждането му, толкова по-висока е цената на подправката.



Иран произвежда 85% от шафрана в света, сочат данни на Организацията на ООН за прехрана и земеделие (ФАО). Страната се възползва от относително сухия, топъл климат и земеделското ноу-хау, предавано от поколение на поколение.

Растението вероятно е открито за първи път в Гърция по време на Бронзовата ера, а сега расте в цяла Европа и Азия.

Шафранът е стар колкото света. Твърди се, че Клеопатра се е къпала в мляко с шафран, преди да се срещне с обожател.

„Шафранът се използвал за оцветяването на вълнени якета тип болеро, носени от минойските жени. Той е продукт, използван в козметиката, където се смесва с червена охра, катран и пчелен восък за производство на червила“, казва Джон О
'Конъл в книгата си „Книга на подправките: От анасона до джинджифила“.

Средновековни монаси установили, че примитивната смесица от белтъци и шафран създава жълта глазура, която може да наподобява злато при производството на ръкописите им.

И опитайте да направите испанска паеля или персийски пилаф без металическия жълт цвят на щипка шафран. Същото важи и за десетките видове рибна яхния, торти и пайове по света.

В исторически план шафранът се е използвал за лекуването на всичко – от главоболие до хемероиди, от традиционните лечители. Съвременни изследвания показаха, че високите нива на антиоксиданти в шафрана помагат да предотвратяване на възпаления в тялото и могат да са полезни за лекуването на сексуална дисфункция и депресия.

Все още не е известно дали подправката влияе добре на лекуването на сърдечно-съдови заболявания и рак.

В миналото шафранът се е ръсел като трева за освежаване на обществените места в Рим и дори се предписвал като лекарство срещу бубонна чума, става ясно от красиво илюстрираната книга
The Herball, or Generall hostorie of plants на Джон Джерард, публикувана през 1597 г.

Най-скъпите храни, които трябва да опитате Съществува хайвер, два килограма от който струват 25 хиляди долара

Популярността на подправката достига своя пик в Средновековието, когато продължава да се използва като лекарство, но и като оцветител за храна, особено храна за угощения.

Рецепта за приготвяне на лебед от книгата
Le Viandier de Taillevent от 1300 г. показва жестоко одиране на птицата и печенето й на шиш. Указанието е след поставянето на птицата на огъня тя да бъде „глазирана с шафран“.

И до днес шафранът е символ на охолство и елегантност във всяко ястие. За щастие,малка щипка е достатъчна за голямо количество храна.