Съвременният човек е все по-обездвижен, тъпче се с нездравословна храна и предпочита през уикенда да седи пред телевизора, отколкото да се посвети на планински преход.

Специалистите са категорични, че цифрите в световен мащаб са особено обезпокоителни.

Децата от ранна възраст са с килограми над нормата, очила заради дългите часове пред екраните и хиперактивност.

Възрастните неглижират здравословното си състояние, не посещават профилактичните прегледи и често не обръщат внимание на първоначалните сигнали на болестта.

Кой е ключът към дълголетието?

Добрият метаболизъм, казано накратко. Което, в превод, означава малки порции с плодове и зеленчуци, редовни спортни занимания или просто разходка в парка, общуване с положителни хора и избягване на вредни навици от детска възраст.

Д-р Хауърд Лукс, утвърден ортопедичен хирург, твърди, че хипертонията, диабет тип 2, сърдечните заболявания, повишеният холестерол, деменция и т.н., всъщност, не са нищо друго, освен различни прояви на физическо изтощение в резултат на лошо метаболитно здраве.

Специалистът е категоричен, че метаболитното здраве е единственият таен ключ към дълголетието.

Както Лукс обяснява, митохондриите са електростанцията на телесната клетка, осигуряваща на мозъка, сърцето и мускулите необходимото за тяхното функциониране. Митохондриите изгарят мазнини, за да работят по-ефективно. Въпреки това, те започват да губят своята гъвкавост, когато са засегнати от инсулинова резистентност и други проблеми на остаряването.

Леките упражнения подобряват увредената гъвкавост на митохондриите, като насърчават окисляването на мазнините в тялото и увеличават капилярите, за да внесат повече кръв. В резултат на това митохондриите започват отново да изгарят мазнини, поправяйки по-ранните щети и подобрявайки цялостното здраве.

Всеки физиологичен процес в нашето тяло може да бъде повлиян от постоянната липса на сън. Когато комбинирате тази липса на сън с лоша диета и липса на физическа активност, неблагоприятните промени в тялото се натрупват с времето.

Това води до здравословни проблеми, като инсулинова резистентност, инфаркти и т.н. Така че, усилията си струват в посока на по-добро качество на живот.