Пещерата Охтина, намираща се в южната част на Словакия, е една от малкото в света, в която са намерени арагонитни кристали.

Други подобни пещери се намират в Чехия, Бразилия, Аржентина, Мексико и Съединените щати, но кристалите в Охтина са най-красивите.

Арагонитът е естествена кристална форма на калциев карбонат - същия минерал, който образува калцит. Докато калцитните форми наподобяват огромни блокове, арагонитните кристали са колонни или влакнести.

В Охтина те растат в усукани формации, подобни на игли, както и приличащи на заплетена коса.

Тези структури са много деликатни и могат да се счупят при най-малкото докосване. Известни са като хеликтити и до ден-днешен учените нямат задоволително обяснение на това как се формират.

Израстването на хеликтита започва като това на сталактит – тоест висулка, която виси от тавана на пещерата. Той се формира от утаяването на калциев карбонат, разтворен във вода, която капе през порестите скали.

Но вместо да расте вертикално надолу, той започва да се усуква. Какви са причините да придобива подобна форма все още е загадка, въпреки че има няколко теории.

За този процес са обвинявани както гравитацията, така и ветровете, но никой досега не е успял със сигурност да докаже как се формират странните израстъци на хеликтитите.

Пещерата Охина е открита случайно през 1954 г. Търсейки желязна руда, изследователите копаят в земята и попадат на нея. Преди откриването й тя няма физически входове.

Отворена е за обществеността през 1972 г., като от тогава близо 30 000 души я посещават всяка година, за да оценят рядката красота на нейните кристали.

Най-впечатляваща е залата Млечен път, която е покрита с бели китки от арагонит, светещи на светлината на лампата като звезди в нощното небе.

Някои от най-старите арагонитни кристали в Охина са на 138 000 години.

Снимки: amusingplanet.com