Град Феърмонт, разположен близо до границата на провинциите Квебек и Лабрадор, е канадски миньорски град.

Той е основан в началото на 70-те години на миналия век от Québec Cartier Mining Company, за да се експлоатират огромните находища на желязна руда в планините, разположени на около 25 километра на запад от града.

Това е единственият миньорски град в региона, посочва Amusing Planet.

Феърмонт е разположен над 52-ия паралел, който го поставя на същата географска ширина като Аляска и Сибир. Излишно е да казваме, че градът има суров субкарктически климат с дълга, студена зима и кратки прохладни лета.

А зимите са доминирани от силни северни ветрове.

Когато строежът на града е планиран в края на 60-те години, архитектите от Монреал, наети за целта, осъзнават, че населеното място ще трябва да има някаква бариера, която да защитава жителите му от студените североизточни ветрове.

Но вместо да изградят специална вятърна бариера, те решават да съчетаят функционалността на стена и жилищен комплекс в едно.

Резултатът е архитектурно уникална сграда с дължина 1.3 км и височина от 5 етажа, която се е превърнала в икона на Феърмонт.

Вдъхновението за "Стената" идва от шведския архитект Ралф Ерскин, който през 1962 г. проектира подобна сграда, за да осигури жилища за минна общност, наречена Свапаваара, разположена северно от арктическия кръг в Швеция.

За разлика от жилищната сграда на Ерскин, тази във Феърмонт има многофункционален характер, който включва жилищни, търговски и образователни съоръжения.

Тази огромна самостоятелна структура е дом на различни бизнеси, като хотели, барове, ресторанти и супермаркети, училища, здравен център, кметство, плувен басейн, полицейски участък и дори затвор.

Над всичко това са разположени над 440 жилища. Тъй като всичко това е ситуирано в "Стената", жителите й, които не са миньори, няма нужда да напускат сградата през дългата зима, която обикновено в района трае около седем месеца.

Отвъд предното стъкло има седемстотин и петдесет и пет къщи, които също са защитени от структурата.