Електрическите автомобили трябва да положат още усилия в развитието си. Колите, ограничени от скъпите батерии и ограничен обхват, не успяват да спечелят популярност сред потребителите.

Но учените от Масачузетския институт по технологии са разработили технология за зареждане на батериите с нещо, което са нарекли ​​Кеймбриджки петрол (Cambridge crude) и което се надяват да позволи електромобилите да станат по-евтини и с по-голям пробег до края на десетилетието.

Йет-Минг Чанг, професор по инженерство в Масачузетския технологичен институт и ръководител на изследователския екип, нарече изобретението "полутвърди" течни батерии. Те съчетават елементи на двете основни технологии, известни като литиево-йонна батерия и течни батерии, които се правят с по-скъпи материали.

Течността, черният цвят на която напомня суров петрол (откъдето и името) може да промени начина, по който хората зареждат гориво.

С нея могат да се произвеждат батерии, които осигуряват 200-300 мили пробег с едно зареждане, в сравнение с 80 до 100 мили, предлагани от съществуващите батерии.

Новите батерии са с проектирани и като значително по-евтини с цел да свалят цената на електрическите автомобили до равнище, сравнимо с това на бензините коли.

Освен всичко друго те ще могат да бъдат зареждани и с помощта на възобновяеми енергийни източници.