С техните развиващи се пазари и нарастващо регионално влияние, Белград, Панама сити, Адис Абеба и Янгон скоро може да се превърнат в глобални финансови столици и рай за супербогатите, според доклада за световното богатство на консултантската компания Knight Frank.

В доклада се очертават тенденциите при хората, които разполагат с активи за над 30 млн. долара, с цел прогноза на това как ще се развие световното богатство в следващото десетилетие.

Много от мултимилионерите и милиардерите в момента живеят в световните финансови столици Лондон, Токио и Ню Йорк, но доста други са започнали да мигрират към градове с развиващи се пазари и неразработени възможности, за да правят още повече пари.

Белград, Сърбия

Като финансов и бизнес център на Югоизточна Европа, Белград отчита стабилен ръст от 12% на богатите хора в периода 2007 – 2014 г. Броят на супербогатите в Белград се очаква да се увеличи със 72% в следващото десетилетие, особено на фона на данъчните облекчения и стимули, които продължават да привличат чуждестранни инвестиции.

Панама сити, Панама

Панама извлича огромни ползи от стратегическото си положение на Панамския канал, който свързва Атлантическия и Тихия океан. Броят на супербогатите в столицата Панама сити почти се е удвоил от 2007 г. досега.

В сравнение със съседните страни, като Хондурас, Панама е икономически стабилна. Високото качество на транспорта, здравеопазването и конкурентното данъчно облагане се очаква да привлекат над 7 000 супербогати жители до 2024 г.

Адис Абеба, Етиопия

Етиопия може да се похвали с най-бързо растящата икономика в Африка, а супербогатите забелязват това. Броят на супербогатите хора в столицата Адис Абеба почти се е удвоил от 2007 г. насам и се очаква да удвои още веднъж до 2024 г.

Тъй като е дом на централата на Африканския съюз, на Икономическата комисия на ООН за Африка и на редица други континентални и междуконтинентални организации, Адис Абеба често е наричан политическата столица на Африка.

Янгон, Мианмар

Бившата столица на Мианмар и най-голям град в страната - Янгон, е "класически пример за създаване на богатство на развиващ се пазар," според доклада. Мианмар, която сега е туристическа дестинация за супербогатите, и нейната икономика извлякоха големи ползи от демократичните реформи и постепенното отваряне на икономиката.

Янгон съставлява над 25% от БВП на Мианмар, а броят на супербогатите, които живеят в града, се очаква да се удвои в следващите 10 години.