В североизточния край на американския щат Оклахома се намира минен район, който е сред най-продуктивните в добива на олово и цинк в света.

Металите са открити тук през 1914 г. - точно навреме, за да отговорят на повишеното търсене на материали за боеприпаси през Първата световна война.

Скоро в района са създадени стотици мини и хиляди хора се трудят под земята, работейки за Picher. Град Пичър, заедно с близките Кардин и Трийс в Канзас, са построени за една нощ.

В най-натовареното време за Picher се обработват близо 5000 тона сурова руда на ден. Тя се смила до фини зърна и се разтопява в гигантска пещ, за да се филтрира от примесите.

Само от една малка част от разтопената руда се извличат действителните ценни минерали. Безполезният остатък, замърсен с токсични метали, е струпван извън мините, докато по този начин е създаден хребет, простиращ се на 28 кв. км, съдържащ 70 милиона тона отпадъци от руда и 36 милиона тона пясък и утайки.

Това хвостохранилище на мините разпространява прах из целия град, който хората вдишват. Когато вали, от него се стичат води в местното водоснабдяване.

През 1980 г. правителството започва операция по почистване на района, но дори и в средата на 90-те години до две-трети от децата в града все още страдат от отравяне с олово.

През 2006 г. Инженерният корпус на армията открива, че градът е силно засегнат от масивни кухини, които могат да го сринат във всеки един момент. Въз основа на този доклад правителството издава окончателното си решение: той трябва да бъде евакуирани.

Последният удар идва през 2008 г., когато торнадо вилнее из града, убивайки осем души и причинявайки големи щети.

Възстановяването на Пичър днес не е под въпрос. Единственият вариант е той да бъде оставен на природата. Вижте как изглежда призрачният токсичен град:



Снимки: amusingplanet