След като се изнася от първия си апартамент и отива в къщата си със съпругата си, Робът Плат Бел, адвокат в област Джекил, Джорджия, разбира, че е надраснал мебелите на IKEA. Тогата той е на 35.

Той е един от многото хора в средата на 30-те си години, които се самоидентифицират като твърде стари, за да купуват мебели от IKEA. Възрастта, на която са най-активните потребители на мебелната марка, е 24 години, а популярността пада след 34 години, според данни от независими изследвания от транзакции, заеми и кредитни карти.

По-младите купувачи са привлечени от IKEA заради ниските цени и атрактивния дизайн. Освен вкуса към декора, изборът на мебели зависи и от начина на живот – това, което е добре за наематели, може да не е добре в дългосрочен план за собственици на жилище.

Например Бел. Той все още има някакви неща от IKEA, но е избирал в миналото да спи в спален чувал на пода, за да спести пари за нещо по-скъпо, в случая – легло. „Ако трябваше да избирам сега, бих купувал по-малко мебели от IKEA за сметка на по-скъпи, които така или иначе трябва да купя“, казва той.

Някои хора обаче смятат, че никога няма да бъдат твърде стари за IKEA. Мебелният гигант предлага бюджетни решения за градския живот, но също и решения за втори дом. През септември от магазина казаха, че откакто са отворили повече онайн магазини с безплатна доставка над определена сума, продажбите са нарастнали с повече от 7%, до 34.2 млрд. евро, а продажбите в магазина са нарастнали с 4.8% (от IKEA отказват да коментират демографското проучване).

Правилните мебели идват с начина на живот. По-скъпите мебели не са по джоба на наематели, които не са сигурни къде ще се преместят след това. Когато купуват собствен дом обаче, хората предпочитат да инвестират в мебели, които са за цял живот.

Ако търсите мебели за постоянно и сте склонни да инвестирате повече, вариантите са да вземете такива по поръчка или да купите скъпи и ценни мебели втора ръка, които да възстановите. „На мебелите трябва да се гледа като на нещо повече от временна вещ“, казва Бел.