На по-малко от 6 км преди река Бидасоа да се влее в Атлантическия океан, близо до френско-испанската граница, се крие малък речен остров, наречен Островът на фазаните.

На него през 1659 г. се срещат представители на Франция и Испания, за да подпишат Договора от Пиренеите, с който официално се слага край на Тридесетгодишната война.

Договорът също така образува нова граница, която минава покрай Пиренеите, а след това следва река Бидасоа до Бискайския залив в Атлантическия океан, която прави естествена граница между Франция и Испания.

Какъвто обикновено е случаят с граници, които следват хода на една река, френско-испанската разделна линия е фиксирана по средата на реката. В идеалния случай тя трябва да разделя Острова на фазаните точно по средата.

Но в Договора от Пиренеите е записано различен вид споразумение, чрез което той е определен за съвместно владение.

Подобни съвместни владения съществуват и в други части на света, като успешен пример е Антарктида. Повечето обаче не оцеляват дълго време.

Островът на фазаните не само е най-старият оцелял пример за съвместно владение, но е и единственият, където суверенитетът не се споделя едновременно, а се редува.

Шест месеца в годината островът е френска територия, а през останалите шест – испанска. New York Times определя това като "изключително бавна игра на пинг-понг” между двете държави.

Преди войната и подписването на договора статутът на парчето земя е неопределен. Като неутрален терен островът често е използван като място за среща между френските и испанските монарси, както и като място за размяна на затворници.

В резултат на това много важни исторически събития се провеждат на острова. Историята разказва, че френският крал Луи XIII среща на него испанската си невеста - Ана, а в същото време брат й - Филип IV, за първи път спира погледа си върху френската си булка и сестра на Луи XIII, Елизабет.

Това се превръща в традиция и много френски и испански монарси срещат половинките си за първи път на острова. Днес той е затворен за посетители, въпреки че може да се стигне доста близо до него с лодка.

Снимки: wikimedia, google. amusingplanet