На брега на река Бруней, която тече през столицата на Бруней - Бандар Сери Бегаван, се намира селище, състоящо се от 42 къщи, кацнали на кокили във водата.

Те са наречени ​​Kampong Ayer, или Водният град, който е обитаван от над 1300 години.

Половината от населението на града живее тук - около 30 000 души, което е близо 10% от цялото население на страната.

Kampong Ayer е най-голямото водно селище в света, чиито къщи са разположени върху колове във водата.

Вижте още: В този древен воден китайски град има повече от 100 моста

Във Водния град има училища, полицейски управления, противопожарни станции, клиники, пазари и джамии, всичките построени над водата и свързани помежду си с 36 километра от пътеки и мостове.

Къщите са прости, но модерни - построени с бетон и дърво, докато по-старите къщи непрекъснато се обновяват с модерни материали. Всяка къща е снабдена с електричество и чиста вода.

Транспортните връзки, канализацията, системата за събиране на боклука, достъпът до интернет и пощенските услуги са някои от удобствата на разположение.

На брега на река Бруней хора първоначално се заселват през 8-и век. От 15-и до 17-и век, по време на Брунейската империя, когато султанатът включва Борнео и южната част на Филипините, селището над водата се превръща в център на администрацията и търговията.

Влиянието на Kampong Ayer намалява, когато Брунейската империя е завладяна от испанци, холандци и британци.

Първоначално Kampong Ayer се намира много по-близо до устието на река Бруней при Кота Бату. Той се мести на сегашното си място най-вероятно през 17 век, по време на Гражданската война между султаните на Бруней.

Днес Kampong Ayer е национално наследство и се полагат усилия в него да се запази оригиналният начин на живот.