Силното земетресение в Япония е довело до изместване на оста на Земята със 17 сантиметра и намаляване на продължителността на денонощието с 1.8 микросекунди.

Тези уточнени данни посочи за ИТАР-ТАСС американският учен Ричард Грос от Лабораторията за реактивно движение към НАСА, намираща се в Пасадина, Калифорния.

Преди два дни същият учен бе посочил като предварителни свои изчисления по-малки параметри - 15 сантиметра изместване на остта и 1.6 микросекунди по-кратко денонощие.

Сега той е коригирал оценките си въз основа на нови спътникови данни.

Според Грос, имайки предвид продължаващата висока сеизмична активност около Японския архипелаг, възможни са нови, съвсем незначителни корекции.

Тази нощ е имало нов трус от 6.2 степен.

Грос обяснява пред ИТАР-ТАСС, че собствената ос на Земята е остта, около която планетата е балансирана като маса и не бива да се бърка с остта на въртене на Земята. Собствената ос се променя под влияние на всякакви явления, водещи до преразпределяне на масата на големи обекти на повърхността на планетата. Продължителността на денонощието се променя така, както кънкьорът увеличава скоростта си на въртене на едно място, притискайки ръце към тялото си, обяснява Грос.

След земетресението планетата ни е започнала да се върти малко по-бързо и съответно продължителността на денонощието намалява. При остта на въртене на Земята действат и оказват влияние външни сили - гравитационното привличане на Слънцето, Луната и други планети.

Ученият сравни катаклизма в Япония с миналогодишното земетресение в Чили, което измести собствената ос на Земята с 8 сантиметра и също съкрати денонощието - с 1.26 микросекунди. Денонощието е 86.4 хиляди секунди или малко по-малко от 24 часа. За една година този показател се мени с около 1 милисекунда (1 хилядна от микросекундата), обикновено в зависимост от сезонните вариации в разпределянето на масата на повърхността на планетата.

Източник: БТА