Добри ли бяхте по география в училище? Дори и сте били сред учениците с четворки и тройки в бележника, определено си спомняте нещо. Например можете да различите поне няколко държавни флага.

Знаете ли, че един цвят отсъства от тях? Да, няма да го срещнете в нито един флаг. Кой е той?

Картата на съвременния свят се състои от 197 суверенни държави. Това са данни към 2017 г. Това означава, че има 197 държавни флага. Всеки един от тях е уникален по своему.

Въпреки тази единственост и неповторимост, всички флагове са роднини – количеството на цветовете, които се използват в държавната символика, е ограничено.

Например спомнете си флаговете на Украйна и Швеция, Русия и Франция. Подобието е налице. А един от цветовете на дъгата въобще не присъства в държавен флаг.

Кой е той?

Лилавият.

Причината за тази цветова дискриминация е произаична, но и интересна. Просто до средата на 19 в. лилавата боя за тъкани е била практически недостъпна. Тя е съществувала само във формата пурпурно – пигмент, който е добиван от морски миди.

Процесът на добиване е бил толкова скъп, че поради това един кг пигмент е изисквал обработването на 10 000 миди.

Оттук погледнато, не е удивително, че лилавите дрехи са били символ на разкош. Те са били прерогатив на богатите.

През 16 в. кралицата на Англия Елисавета I дори издава указ, с който прави лилавия цвят „кралски“ и забранява на всеки друг извън кралското семейство да го използва.

Ситуацията се променя през средата на 19 в. Тогава химикът Уилям Пъркин, а след това и колегата му Паул Фридлендер успяват да получат скъпоценния оцветител по синтетичен път. Така милиони миди биват спасени.

Масовото производство на лилава боя за тъкани започва в началото на 20 в. По това време повечето съвременни страни вече са определили символиката на своите държавни флагове. Именно поради това лилавото остава встрани от целия процес.

Днес може да видите този цвят на гърдите на амазонския папагал, който украсява флага на Доминика и на флага на Евразийския икономически съюз.