По-голямата част от повърхността на Земята е покрита с вода. Затова е лесно да заключим, че водата на планетата е в огромно количество. Но според учени общото количество вода на Земята е изненадващо малко.

Водата е жизненоважна за живота на планетата. Тя е основа на биологичните функции като фотосинтеза и клетъчно дишане. Водата притежава уникални химични свойства, които позволяват на веществата да се придвижват между клетките.

Човешкото тяло е съставено предимно от вода. Тя е изключително важна за функционирането на храносмилателната система и кръвообращението. Животът е невъзможен без вода. Оказва се обаче, че водата, която е достъпна на човека, е много по-малко от това, което ни се струва на пръв поглед.

Ето как изглежда Земята:

Това е картата на водата на планетата. Тя е създадена от U.S. Geological Survey и показва как изглежда тя, когато водата на планетата бъде концентрирана в сфера над САЩ.

Най-голямата синя сфера събира в себе си всичката вода на планетата. Това са океаните, езерата, реките, язовирите, глетчерите, айсбергите, подводните реки, атмосферната влага, както и водата, която се съдържа в живите организми.

Тази сфера на световната вода изглежда малка, в сравнение с останалата част от планетата. Диаметърът й е 1384 км. Ако се пръсне, тази сфера ще потопи континенталната част на САЩ на дълбочина от 172 км. По-голямата част от тази вода идва от океаните.

Малката сфера съдържа водата, която е прясна и годна за пиене. Повечето от тази вода се намира в глетчерите и ледените шапки. Около една трета се намира под земята.

Само 1.2 % от прясната вода е достъпна за консумацията. Не се изисква да я копаем или разтапяме. Тя съставлява онази малко точица до Атланта, Джорджия.

Изводът: планетата ни е покрита с много вода, но много малка част от нея е използваема. Последната намалява с всяка следваща година, в която се наблюдава опустяване на райони и повишаване на замърсяването.

Към днешна дата около 1 млрд. хора по света страдат от липса на питейна вода. Според WWF до 2025 година 2/3 от човечеството ще се изправи пред същия проблем.

Нашият воден свят се оказва по-сух от очакваното.