Древният град Теотиуакан, намиращ се североизточно от град Мексико, предлага повече мистерии, отколкото отговори.

Археолозите могат само да предполагат откъде са дошли хората, които са го построили, каква религия са изповядвали и защо са напуснали града.

Наскора откритият тунел под една от пирамидите на града, който е затворен преди 1800 години, може да даде търсените отговори за хората, които едно време са живели там.

Археологът Серджо Гомес, който работи за Националния институт по антропология и история на Мексико, е посветил около 30 години от живота си в изследване на тази тема. Той се описва като човек, който е по-силно свързан с Теотиуакан, отколкото всеки друг жив човек на планетата.

Гомес обаче не е имал представа, че под пирамидата може да има тунел. Истината излиза наяве след силен дъжд през 2003 г.

Точно тогава археологът забелязва яма, която се е отворила в основата на пирамидата. Колегите му го спускат в нея и той успява да стъпи на дъното й. Оказва се тунел, направен от хора.

През 2009 година Гомес получава разрешение от правителството да копае. По всяка вероятност тунелът е затворен преди 1800 години, но причината за това не е ясна.

Според учения тунелът е зарит с идеята да остане така вечно.

Екипът му работи изключително внимателно, за да открие всеки малък артефакт - от човешка кожа до кутии, съдържащи криле на бръмбари, кости от ягуар и елегантно направени статуи.

Тунелът представлява завладяващо откритие. Екипът на Гомес продължава да работи активно по разкриването на съкровищата. По думите му находките са толкова много, че може да им бъде посветена цяла кариера, за да бъдат оценени.

Предполага се, че хората са се настанили в Теотиуакан 400 г. преди Христа. Тяхно дело е метрополисът, който включва пирамиди, широки булеварди и т.н. Между 100 и 700 година след Христа обаче градът е изоставен.

Ацтеките не са открили Теотиуакан чак до 1300 година.

На езика на ацтеките - Nahuatl, Теотиуакан означава "място, където хората стават богове", добавяйки още мистерия около историята на града и жителите му.