Японец се призна за виновен по обвиненията, че е убил девет души, след като се свързал с тях в Twitter, като делото срещу него шокира страната.

Наричаният "Убиецът от Twitter", Такахиро Шираиши беше арестуван през 2017 г., след като в апартамента му бяха намерени части от човешки тела.

Тази седмица той заяви пред съда в Токио, че всичките обвинения срещу него са верни, информира BBC.

Неговите адвокати обаче твърдят, че обвиненията му трябва да бъдат намалени, защото жертвите му са дали съгласието си да бъдат убити.

Ако бъде осъден, Шираиши е заплашен от смъртно наказание, което в Япония се прилага чрез обесване.

Съдебното дело привлече огромен интерес като над 600 души се явиха за наличните 13 места в залата, от които процесът може да се следи на живо, информира NHK.

Как се развиват събитията?

Според прокуратурата обвиняемият си прави профил в Twitter през март 2017 г., "за да се свързва с жени, които обмислят самоубийство и които той смятал за лесни мишени ".

Осем от жертвите му са жени, като едната от тях е на била 15 г.

Единственият мъж сред тях е бил на 20 г. и бил убит, след като се скарал с Шираиши за местонахождението на приятелката си.

78-годишен може би е един от най-страшните серийни убийци в САЩВероятно не сте чували за него

29-годишният Шираиши подмамвал жертвите си, като им казвал, че може да им помогне да умрат, а в някои случаи им казвал, че щял да се самоубие заедно с тях.

В неговия профил в Twitter се казва: "Искам да помогна на хора, които наистина изпитват болка. Моля, пишете ми на лични съобщения по всяко време."

Серийните убийства излизат наяве, когато полицията издирвала изчезнала жена, която впоследствие се оказала една от неговите жертви.

Полицаи посетили апартамента на Шираиши в японско градче близо до Токио, където намерили части от разчленени трупове.

Какво казват неговите адвокати?

Според адвокатите на Шираиши неговите жертви дали съгласието си да бъдат убити, така че обвиненията трябва да бъдат намалени до "убийство със съгласие". За това наказанието е между шест месеца и седем години затвор.

Шираиши обаче не е съгласен с правните си защитници.

Той заявява пред изданието Mainichi Shimbun, че е убивал без съгласието на жертвите си.

Серийните убийства шокираха Япония. Когато бяха разкрити през 2017 г., това сложи началото на дебати относно уебсайтове, в които се обсъждат убийства. Тогава правителството даде индикации, че може да внесе законодателни промени.

Убийствата доведоха и до реакция от страна на Twitter, която промени правилата си, които вече упоменават, че потребителите не трябва да промотират или насърчават самоубийство или самонараняване.

Главният изпълнителен директор на Twitter Джак Дорси заяви по онова време, че случаят е „изключително“ тъжен.

Япония отдавна се бори с едно от най-високите нива на самоубийства в напредналия свят, въпреки че статистиката се подобри, откакто бяха въведени превантивни мерки преди десетилетие.