Според съвременните ни представи, на всеки няколкостотин милиона години на Земята се формират свръхконтиненти. Последният такъв е Пангея, който преди около 200-300 млн. години се разделил на Гондвана и Лавразия.

Геолози от Йейлския университет смятат, че са открили мястото, на което ще се формира следващият свръхконтинент, предлагайки ново решение на загадката, пише сп. Nature.

Досега учените спореха дали нови ят свръхконтинент, получил вече името Амазия, ще се формира там, където е бил и старият, или напротив- ще се появи на противоположното място на планетата. Учените от Йейлския университет смятат, че могат да сложат край на спора.

Те създали математически модел на мантията на земята, отчитайки нейната неправилна форма, и проследили движението на континентите за последните 2 млрд. години.

За този период са се образували 3 свръхконтинента- Нуна (образувал се преди 1.8- разпаднал се преди1.5 млрд. години), Родиния (преди 1.1млрд. - 750 млн. години) и споменатата вече Пангея.

Сега учените очакват такъв свръхконтинент да се формира „перпендикулярно“ на мястото на предишния, чийто център се е намирал около територията на съвременна Африка, или някъде около Северния полюс (на картата).

През септември 2011 г. учените предположиха, че новият свърхконтинент ще събере Севрна Америка, Европа и Азия, Австралия и Африка, но Антрактика и Южна Америка няма да успеят „да се присъединят“ заради зони с повишена температура в земната магма.