Учени "отглеждат" в лабораторни условия миниатюрни копия на човешки сърца.

Органите са създадени с помощта на стволови клетки, а целта им е да помогнат на науката да разбере повече за работата на човешката сърдечно-съдова система, пише списание Science.

Различни човешки "миниоргани" се произвеждат в лабораторни условия от години, но сърдечната мускулатура се оказва по-трудна за репликиране.

Първите опити са направени със сърдечни клетки на мишки. Те успяват да въпроизведат орган, който тупти, но не прилича на истинско сърце, а по-скоро на хомогенна мускулна маса.

За най-новия си експеримент учените от Австрийската академия на науката използват плурипотентни човешки стволови клетки, които имат свойството да "различават" различни видове тъкани и да репликират отделните камери на сърцето.

Формирането на "миниорганите" става по същия начин, по който израстват ембрионите в утробата на майката. След една седмица "отглеждане" в лабораторни условия, те се намират в стадий, идентичен с този на 25-дневен ембрион.

"Минисърцата" с диаметър от около 2 милиметра и включват всички видове клетки, които са характерни за човешките органи на този етап от развитието им.

Те разполагат с ясно изразени сърдечни камери, които туптят с между 60 и 100 удара в минута.

Те ще помогнат на учените да разберат повече за развитието на сърдечния мускул и за лечението на сърдечно-съдовите заболявания. Изследователите от Австрийската академия на науката ще подложат създадените от тях органи на стресови ситуации, за да научат повече за тяхното възстановяване.

Досега за науката беше мистерия причината, поради която сърцата на бебетата, например, не получават увреждания при инфаркт, а се възстановяват напълно, за разлика от тези на възрастните хора.

Следващата стъпка е развитите сърдечни органи да бъдат свързани към изкуствена система от съдове, за да се експериментира с техния капацитет за изпомпване и пренасяне на кръвта.