Захарта е толкова вредна и води до такава степен до пристрастяване, колкото алкохола или цигарите, и трябва да бъде обект на регулации, твърдят щатски здравни експерти.

В коментар, публикуван в последния брой на списание Nature и озаглавен "Токсичната истина за захарта," Робърт Лустиг, преподавател по педиатрия към Калифорнийския университет, Сан Франциско, твърди, че е необходима голяма промяна в обществената политика, с цел борба с опасностите, които поражда консумацията на захар.

Лустиг и неговият екип от учени от университета твърдят, че нарасналата глобална консумация на захар е основната причина за много хронични болести, които достигат епидемични нива, пише San Francisco Chronicle.

От ООН през септември определиха цигарите, алкохола и хранителните навици като основни причинители на хронични болести като сърдечни болести, рак и диабет, които водят до смъртта на 35 милиона души по света всяка година.

Учените от Калифорнийския университет, Сан Франциско, пишат, че захарта вече толкова дълбоко залегнала в хранителната култура на американците, че за да бъдат накарани хората да се откажат от нея, ще е нужно нещо повече от образователни кампании.

Правителството трябва да се намеси, за да ограничи консумацията на захар, пишат те.

В няколко страни вече има данъци върху нездравословни хранителни продукти. "Дания и Унгария наложиха данък върху наситените мазнини, докато Франция прие данък върху безалкохолните напитки", припомня Би Би Си.

Според Лустиг : "Захарта отговаря на всички критерии за обществена намеса, на които отговарят и алкохолът и цигарите."