В наши дни всеки обича да споделя снимки на животни в социалните медии. Това явление обаче май датира още от времето на неандерталците.

Според Associated Press, учените са открили най-старата известна животинска рисунка в света в пещера в Борнео, Индонезия.

Тя, според експертите, е на най-малко 40 000 години, надминавайки по възраст пещерни рисунки във Франция и Испания, за които по-рано се смяташе, че са най-старите в историята.

"Най-старият образ на пещерно изкуство, на който сме се натъквали, е голяма картина на неидентифицирано животно, вероятно вид диво говедо, открита в джунглите на Борнео", заявява Максим Ауберт, археолог и геохимик в университета Грифит в Австралия и водещ автор на изследването.

"Сега това е най-ранната известна фигурална творба", допълва той в изявление.

Червеният рисунък, който се разпростира на около метър и половина широчина, изобразява силуета на животно, което може да е бик или нещо подобно. В допълнение към него, екипът открива също червени и лилави цветни шарки и дори няколко картини, изобразяващи човешки сцени.

Пет изключителни природни чудеса, за които никога не сте чувалиТе са едни от най-любопитните и необичайни дестинации в света

Докладът за рисунката беше публикуван в списание Nature в сряда. Той преобръща досегашните научни теории, пещерните рисунки на животни са се появили за първи път в Европа.

Откритието в Борнео доказва, че практиката на рисуване на животни започва едновременно и на двата континента. Новите констатации поставят под въпрос и времевата линия за раждането на човешкото творчество. Учените сега питат дали креативността на човека произлиза от нещо еволюционно или е засегната от историческо събитие?

За да достигнат до отдалечените варовикови пещери в Борнео, Ауберт и екипът му трябва да използват мачете, за да пресекат гъстата джунгла.

Те влизат в пещерите с миньорски маски, търсещи картини, които могат да се идентифицират по възраст. Възрастта на повечето рисунки, които екипът намира, обаче не може да бъде определена, защото учените разчитат на специфични минерални депозити за тестване.

Що се отнася до въпроса защо пещерните художници отпреди 40 000 години са избрали да пресъздадат образа на бик, никой не е съвсем сигурен в отговора. "Смятаме, че това не е било само храна за тях - това е означавало нещо специално", казва Ауберт.