Изследователи от португалския Институт за моретата и атмосферата откриха изключително рядка акула край бреговете на Алгарве.

Праисторическият звяр плува във водите на Земята цели 80 милиона години, заради което експертите го наричат ​​"жива вкаменелост", посочва британският вестник Telegraph.

Уловената акула е с дължина 1.5 метра. Тя е открита на дълбочина от 700 метра от изследователи, които работили по европроект за намаляване на нежелания улов, според Sic Noticias TV.

Акулата има дълго, тънко тяло с по-широка глава. Тя е малко познато от гледна точка на биологията, тъй като живее на много голяма дълбочина във водите на Атлантическия океан и край бреговете на Австралия, Нова Зеландия и Япония.

Според професор Маргарида Кастро от Университета на Алгарве, челюстта й има 300 зъба, което й позволява да улавя калмари, риби и други акули с внезапни удари, получени при изтласкване на тялото й.

Животното е познато и като Мантиева акула, а досега хората са успявали да уловят изключително малко представители на този вид.

Миналия декември руският рибар Роман Федорсов залови едно от праисторическите животни и качи снимката в Twitter.

Освен с прозвището си "жив фосил", Мантиевата акула е известна и с дългата си бременност от три години и половина - най-продължителната сред гръбначните.